Kentsel Dönüşüm Kanunu

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar İstanbul'un hemen hemen hertarafında binalar yıkılıyor ve yerine yenileri yapılıyor. Müteahit firmaların nefes alacak kadar bile vakitleri yok. Ancak diğer yandan bu Kentsel dönüşüm kanununu ben anlayamadım. Bugün tüm çağdaş medeniyetler kanunları mantık olarak algılarlar ama bizim Kentsel dönüşümde bilhassa bir konuda ben mantığı bulamadım.


Yıkılan binada kat Çıplak Mülkiyet sahibine her ay kira ödemesi yapılması hangi mantıktır?  Hukuk sistemimizde ''İntifa Hakkı'' denen birşey var, yani ''kullanma hakkı''. Bu hakka sahip olan gayrimenkulün kirasınıda almaya, vergisinide ödemeye yani kullanmaya yetkili kişi veya kişiler , tapuda kayıtlı malsahibi ise ne kullanma hakkına, ne de kira alma hakkına sahip ama devlet Kentsel dönüşüm diyerek çıplak mülkiyete her ay kira ödüyor.

Sorduğumda hukuk müşaviri bana hak verdi ''kanunda maalesef öyle yazıyor'' dedi. Yani kalkıpta gerekli yere hukukçu olarak müracaat edip bunun yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini söylemiyor ama bana söylüyor. Ülke olarak Avrupa'dan geri kalışımızın esas çekirdeği bu gibi sorunlarda.

Yanlışsa senin görevin bana değil bunun yanlış olduğunu devlete hatırlatmak ve ispat etmek, devlet değiştirir veya değiştirmez onun kararını onlar verir ama herkes bu gibi yanlışlıklarda düzeltilmesi için müracaatlarını yapsalar belkide bir daha böyle mantık dışı şeyler uygulanmaz.

Sorduğunuzda ''biz tapu sahibine öderiz'' deniyor halbuki tapu sahibi çıplak mülkiyet sahibi, kullanma hakkı ise başkasında.

Bakarsınız bu paraları çıplak mülkiyet sahibine kira yardımı adı altında öderler sonrada yanlış oldu diyerek geri ödemeleri istenir.  


İzlenme: 1136
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR