İstanbul Trafiği

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar birkaç gündür bir gurup eski emniyetçi arkadaşlarla İstanbul'dayız. İstanbulu geziyoruz, boğazın güzelliğine söyleyecek söz bulunamıyor.

Ancak herkesin dikkatini trafik çekti. İnanılmaz bir kaos yaşanıyor. Herkes her istediğini yapıyor. Bazen taksi'ye bindiğimizde şaşırdılar.
Çok uzun yıllar Alman Emniyet Teşkilatında çok üstdüzey görevlerde bulunan bu kişiler yanlız bana değil, kendi aralarında da bu trafik kaosuna devletin bilerek sebep olduğunu söylediler. İstenilse birkaç gün içinde İstanbul trafiği akar ama devlet istemiyor diyerek karar verdiler. Acı ama gerçek.

Yolların sağında ve solunda park ederek trafiği sıkıştıran ve kaosa sebep olanları istese Polis bir dakika bile durdurmaz ama herhalde Polisin yetkileri kısılmış dediler. Bu trafikte motosikletli Polisler gerektiği ve bunların şehri dolaşması ve gördükleri kuralsızlıkları cezalandırmaları gerektiğini söylediler.
Bunları cezalandırmazsanız bu kaosu destekliyorsunuz demektir dediler.  Haksızlar mı?

Adam en sağdan geliyor ve en sola giriyor, trafiği durduruyor ama ceza almıyor. İstediği yerde durup yolcu indiriyor. Bunlar artık dünyanın hiçbir medeni ülkesinde olmadığı gerçek.

Bu trafiği görüp buna çare bulmayanlar veya beceriksizlikten çare bulmayanların medeniyetten uzak olduğu görüşünu ifade ettiler. 
Biz bu trafiği düzeltebilmek için yeraltı geçitleri, köprüler, tüneller yapmakla uğraşıyoruz halbuki bunlar sadece geçici. Yapılması gereken en önemli şey kurallara uyulmanın yollarını bulmak. Kurallara uyulması halinde trafiğin düzeleceği garanti. Köprü, tünel yerine otoparklar yapılması ve arabaların sokaklara park etmelerinin tamamen yasaklanması gerekli olduğunu ve bunun devlete çok daha ucuz malolacağını düşündüklerini belirttiler.

Diğer yandan devlet bu trafik kaosunu hergün görüyor, içinde yaşıyor ve hala bir çare bulamıyor. İsteseler 3 gün bile sürmez bu kaos biter dediler. 
Türkler bir yasak getirdiği zaman arkasını takip etmiyor onun için halkın yasaklara fazla saygısı yok zaten kaosun sebebi de bu.

İstanbul trafiği hatta genel trafik Türkiye'nin utancıdır her gelen turist bu rezaleti görüyor ve koskoca 77 milyonluk Türkiyenin bu basit sorunu bu zamanda hala çözemediğine şahit oluyor. İstanbulu, Türkiye'yi dolaşın her yerde kurallar ihlal ediliyor. Hemen hemen heryerde durulmaz tabelası altında park edilmiş. Ters ne varsa yapılmış ve tamamı cezasız kalıyor.  Sokaklarda karşıdan karşıya geçemiyor yayalar. Bu kadar basit bir uygulamayı dahi yapamıyoruz.

Uzağa gitmeyin işte Marmaris...Nerede rahatça karşıdan karşıya geçebilir yayalar? Yaya geçitlerinden bahsediyorum. Bunu sağlamak zormu ?  Türkiye'deki kurallar aynı Avrupa gibi ama bizde kurallar uygulanmıyor, uygulatılmıyor. Kuralları uygulatmazsanız, o zaman şikayet etmeyeceksiniz bu da bizim kafa yapımız diyeceksiniz, alay ettikleri zamanda kızmayacaksınız. Kalkıp tüneller, altgeçitler, köprüler yapıp trafiği rahatlatmak için yapıyoruz demeyeceksiniz çünkü doğru değil. 
Trafiği rahatlatacak en önemli şey kurallara uyulmasının sağlanmasıdır.

Devletin bunu bilmemesine imkan yok  biliyorama sesini çıkartmıyor. Yoksa trafik sorunundan eser bile kalmazdı.


İzlenme: 1213
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR