Irak ve Suriye

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar daha geçen gün Başkan Obama West Point Askeri Akademisi Diploma töreninde ''Suriye veya herhangi başka bir devlete hiçbir yabancı ordu müdahale etmeyecektir, bizim  tek müdahale edeceğimiz şey kendi vatandaşlarımıza yabancı ülkelerde yapılabilecek saldırılardır'' demişti.  Şimdi ise Irak'ta çok ilginç bir olayla karşıkarşıyayız.

IŞİD (Irak, Şam İslam Devleti) Musul'da Türk Konsolosluğuna girip içerdeki tüm insanları alıp götürüyor. Evvela bu yapılan tüm Türk Milletine yapılmış bir hakarettir. Konsolosluklar bağlı oldukları ülkelerin toprağıdır, oraya silah zoruyla girmek, o ülkeye silah zoru ile girmekle eşdeğerdir.

Bu IŞİD nerden çıktı? Herhalde yerden bitmedi, bir geçmişi var.

Türkiye Suriye'nin içişlerine hiç karışmasaydı, komşumuz Irak ile iyi geçinseydi bunlar olurmu idi?  Mısır ile de aramız bozuk. Orada Cumhurbaşkanı olan Sisi aleyhine hareket ettik ve Mursi isimli yobazın tarafını tuttuk. Yanlış politika.

Hiç şüpheniz olmasın Konsolosluktan götürülen 49 kişi belkide bir gün sonra serbest kalacak buna eminim. Konsolosluğa girmek ve 49 kişi almak sadece bir mesajdı.

Bizim hükumet dış politikayı iyi bir gözden geçirmeli. Ortadoğuya fazla burun sokmamalı zira orada yarın ne olur bilinmez ve üzerimize sıçrar.

Bu durumda Amerika ve Nato'ya büyük iş düşüyor. Her ikiside ''bundan sonra dünyada yeni devlet kurulmayacak'' demişti hatta yazılı olarak bunu bildiri olarak Brüksel'de halka dağıtmışlardı. Ancak bu durumda yeni bir devlet kuruluyor, Irak ve Suriye bölünüyor.  Buna Amerika ve Nato'nun  müsaade edeceklerine ben şahsen inanmıyorum. Bir şekilde kendileri olmasa bile başkalarına talimat vererek buna mani olacaklardır.

Türkiye'nin çok soğukkanlı olarak hareket etmesi gerekir.  Böyle durumlarda soğukkanlı olan kazanır, sıcakkanlı olan kaybeder.  Diğer taraftan sosyal medyada yayınlanan bazı film ve resimlerden büyük gaddarlık ve hainlikleri izliyoruz.  Yere düşen elleri arkadan kelepçeli adama vurulan sopa, tekme ve taşlar bu insanların medeniyet trenini çok tan kaçırdıklarını gösteriyor.

Beklenen Ortadoğu kaynıyor sözcüğü gerçekleşiyor, dünya ibretle izliyor.


İzlenme: 840
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR