İnternete Sansür

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye İnternete sansür konacağından bahsediyor, hiç üzülmesin gençler sistem ona da çare bulur. İnternet dibi olmayan bir kuyu, buna %100 sansür koyacak bugün dünyada hiçbir şahıs veya kurum olduğuna ben şahsen inanmıyorum. Birileri sansürü koyar, diğer birileri bir formül bulur bu sansürü bozar.

Amerika'das Bilgisayar Mühendisliği eğtimi veren ünlü bir Üniversite'de hoca olan bir Profesöre televizyonda soruyorlardı; ''Internete sansür konulabilir mi?'' Profesörün verdiği cevap ilginçti, ''Tabi İnternete herşey konurdu ama kaldırmasını bilmeyenler olsaydı''.

 

Burda çok açık ve net anlaşılıyorki İnternete sansür konulabilir ama başkalarıda bunu kaldırabilir. Çünkü İnterneti, ünlü Bill Gates dahi tam manası ile keşfedememiştir ve bugün dünyada eksiksiz hiç kimse yoktur. Bugüne kadar Internete porno yayınlara bazı hükumetler sansür koyma girişiminde bulunmuştur, ama diğer taraftan başka metodlarla bu sansürler işe yaramaz hale getirilmiştir.

Bugün dünyada Internet tam manası ile kontrol altında değildir, birçok kişi bu bilimin dünyanın dışından geldiğini iddia etmektedir.

Dünyanın çeşitli yerlerinde turistik geziler yapmakta olan yüzlerce büyük Kruvaziyer gemiler doğrudan uydudan bağlantı sağlayıp gemideki müşterilerine satmaktadırlar. Hiçbir hükumetin bu yayınlara ulaşabilmesi mümkün olmadığı gibi sansürlemekte mümkün değildir.

İnterneti sansürlemekten bahsetmek muhtemelen yurtdışında hatta belkide yurtiçinde birçok Bilgisayar ve İnternet uzmanının oturup para kazanmak için çözüm üretme çalışmalarına başlamasına sebep olur.  Sonunda mutlaka çözüm üretilecektir hiçbir şüpheniz olmasın.

Bugün Amerika Birleşik Devletlerinde henüz dünyanın duymadığı, görmediği belki aklından bile hayal olarak belki geçirebildiği teknolojiler mevcut. Daha iki gün evvel Almanya'ya giden Obama'ya televizyonlarda yapılan bir söyleşide Alman Başbakanı Bayan Merkel'in bundan sonra dinlenip dinlenmeyeceği dahi sorulmuştur. Almanya ki, bugün dünyanın en büyük teknoloji ülkeleri arasında Amerikadan sonra ikinci olmasına rağmen.

Bütün bunlar ve daha birçok başka şeylerden ötürü İnternet'in %20 si  Amerikanın kontrolünde ancak diğer %80 i hiç kimsenin kontrolünde değildir ve uzun bir sürede olamayacaktır. 


İzlenme: 1039
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR