İnternet ve Kısıtlama

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar  ''Facebook ve Youtube'' bunlar dünya internet ağında sosyal medya denen iletişim siteleri. Dünyanın bütün demokratik ülkelerinde bu ağlar üzerinden iletişim kurulur, hertürlü haberleşme yapılır. Bu arada eleştiriler ve benzer herşey yapılır herkes bu konuda özgürdür.

Türkiye'de de diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu sosyal medya kullanılıyor, zaman zaman belki biraz terbiye sınırlarını aşıyor ancak nerede aşılmıyor ki diye bakınırsanız cevabını bulabilirsiniz.

Şimdi bu internet sitelerinin kapatılması konuşuluyor. Sayın Başbakan  bir reportaj esnasında bunları kapatabileceklerini ilan ediyor.  Diğer yandan aynı gün Sayın Cumhurbaşkanı da kapatılamayacağını söylüyor televizyon kameralarının önünde.

Bir Alman gazetesinde çıkan yazının özetini tercüme ederek sizlerle paylaşıyorum;

Bu gibi kararlar verirken veya halka yansıtırken mutlaka düşünmek ve iyi irdelemek gerekir. Bugün yanlız Almanya'da 3 milyon Türk var, tüm Avrupa ülkelerinde yaklaşık 4 milyonun üstünde ve devamlı çoğalıyor. Bu insanlar yabancı ülkelerde yaşıyorlar ve hemen hepsinde çok hızlı internet bağlantısı var.  Bugün de onlar oradan sosyal medyaya katılıyorlar, bu takdirde Almanya'ya da Türk hükumeti yasak mı koyacak? Bunları nasıl durduracak veya kapatacak?  Baktığınızda Türkiye ile ilgili sorunlarda sosyal medyaya katılanların %30 u dış ülkelerdeki Türkler.

Artık yabancı ülkelerde çalışan Türk asıllı vatandaşlar eskiden olduğu gibi Anadolu'nun en ücra köşelerinden gelenler değil, onların çocukları veya torunları,  içlerinde çok büyük miktarda Yüksek tahsilli , çok önemli görevlerde olan insanlar var ancak Türkiye ilgilenmediği için bunları tanımıyor, haberi yok. 

Aslında Türkiye bir ayağı ile Avrupa Birliğinde ama işine gelmiyor.  Avrupa Birliği eğer müslümanları dışlayan bir hristiyan topluluğu olsaydı bugün milyona yakın Türk asıllı insanı kendi vatandaşı yapmaz, diğer milyonu da AB vatandaşlığına geçmek için sırada bekletmez tüm haklarından faydalanmalarına izin vermezdi. Bu insanların ceplerinde AB Pasaportları var ve dünyanın birçok yerine, Amerika dahil, bir Avrupalı gibi gidebiliyorlar. AB pasaportu alamayanlar ise Türkiye'de devamlı birbirleri ile kavga edenler olduğu açıkça ortada.

5 milyon Türk asıllı insan yarım asırdan fazla bir zamandır yurtdışında yaşarken ve bu nüfus her geçen yıl çoğalırken Türkiye artık bir Irak, bir Afganistan veya Suriye hatta İran  gibi hiçbir bakımdan izole edilemez, hürriyet ve demokrasi sadece bir kısım Türkler  için kısıtlanamaz.


İzlenme: 959
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR