İKİ TÜRK VE TEKNOLOJİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yazacaklarım Alman Polis arkadaşımın anlattığı gerçek bir olay, okuyunca teknolojinin yaşamın her safhasında, genç-ihtiyar, zengin-fakir ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Yer Almanya'nın Frankfurt kenti. İki Türk arkadaş fazla miktarda içki içiyorlar ve arkadaşlardan biri gece arabasını kullanarak evlerine dönecekler.  Yolda biraz hızlı gittikleri için kontrol kamera flaşı patlıyor ve bunlarda görüyorlar. Bırakıp gitseler en az 40-60 Euro ceza ödeyecekler, ödemezlerse iki katına çıkacak, başları derde girecek.

Bir tanesi diğerine ''gel zaten gece yarısı herkes uyuyor kamerayı kıralım o zaman bizim resim yok olur'' der. Taş alırlar direğe tırmanıp vururlar ve sonunda gece yarısı kamerayı kırarlar.  İç rahatlığı içinde evlerine dönerler.

Ertesi sabah erkenden kapıları çalınır ve kapıda Polis.  Polis, ''buyrun karakola gideceğiz ifadenizi alacağız kamerayı kırmışsınız'' der. Ayılan arkadaşlar şaşırıp kalırlar. Önce biz yapmadık, biz evdeydik derler ama Polis dinlemez alır götürür.

Karakolda ifade verirken Polis kamerayı kırdıkları saat, dakika ve saniyeyi yazarken biri sorar ''Samimi olarak soruyorum biz bir hata yaptık ama siz bizi nasıl buldunuz?''.

Polis memuru cevap verir, ''kamerada retina tespit cihazı var, anında seni gördüğü an kimliğini tespit edip merkeze geçiyor. Bizde kimliğini gördük ve geldik'' der.

İki Türk arkadaş önce kan testine götürülür ve geceden kanda alkol tespit edilir, ehliyeti olanın ehliyeti 6 ay alınır, 3900,--Euro kamera ücreti ile arabayı kullanana 2700 Euro alkollü araç kullanma cezası,  ayrıca kişibaşı kamera kırmaları için 1280,--Euro para cezası öderler. Mahkeme yolu açıktır. İsterlerse avukat ve mahkeme ücretlerini ödeyerek dava açabilirler ama şansları olmadığını bildikleri ve daha fazla para ödememek için banka kredisi ile ödemeleri yapıyorlar.

Bugün Alman Otobanlarındaki Türkçe ''mobese'' dediğimiz kameralar sadece geçen arabaları görmüyor içinde kullananın gözünden kimliğini de tespit ediyor. Artık teknoloji parmak izine ihtiyaç duymuyor gözünden seni tanıyor.

Avrupa ve Amerika'nın birçok havaalanlarında yabancı pasaportunuz varsa gösteriyor sonra kameraya bakıp gözlerinizden sizi tanıyıp geçiyorsunuz. Beklemek yok.

Bugün hastanelere gitseniz büyük ölçüde hemen herşey teknolojinin eseri, uçağa binseniz herşey teknolojinin eseri. Yeni modern bisikletler bile teknoloji imalatı. 10 seneye kalmaz teknoloji tuvaletlere bile girecek, hiç şüpheniz olmasın.

Sadece Türkiye'de 50-60 Milyon olduğu söylenen cep telefonları tamamen teknolojinin/yazılımın ürünüdür. Çok iyi hatırlarım 70'li yıllarda telefonlarda İstanbul'da çevir sesi gelmez saatlerce çevir sesi beklerdik, bugün sokaktan Hindistan'da bulunan istediğimiz kişiye anında ulaşabiliyoruz.

Artık dilencide bile cep telefonu varsa, teknolojinin önemini inkar etmek tam manası ile abesle iştigal olur...

 


İzlenme: 298
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR