Huzurevi

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar, geçen ay kısa süre ile Amerika'nın Florida eyaletinde idim. Ft.Lauderdale kentinde bana bir Huzurevi gösterdiler tam manası ile yazıyorum aklım havsalam durdu. Ben böyle birşey ne gördüm, ne de aklımdan geçti.
Masonlar yapmış binayı, bina İstanbul Hilton Otelinin en az 4 misli büyüklüğünde ve içinde 1000 (bin) kişi kalıyor. Ayrıca çalışan personel çok miktarda, klinik ve doktorlar var, ameliyat dahi yapabilecek durumdalar. 75-80 tane son model şoförleri ile birlikte otomobiller kalanların emrinde. İçerde en az 5 tane ayrı ayrı lokantalar var, hepsi kalanlar için ücretsiz, hangisinde isterse yiyebiliyorlar. Her gün ve akşam eğlence var, tiyatro, sinema, atraksiyon...Eğlencelere katılamayacak olanların kısımları ayrılmış ve rahatsız olmamaları için sessiz.

Almanya'da benzer fakat daha küçüğünü yapacak olan şirketin Alman sorumlusu ile gezdik. Kendisi notlar aldı, resimler çekti.
Bugün Türkiye dahil Avrupa ülkelerinde en büyük kar getiren kurum Huzurevi olduğunu açıkça söylüyorlar.

Huzurevine girmek ise tahmin edildiği kadar kolay değil. Tüm malvarlığı Huzurevine bağışlanacak şekilde anlaşma isteniyor. Bunun dışında bir de belli bir yaşı aşmış olmak şartı var.
Bu şartlar dışında Huzurevine kabul edilmek imkansız. Karşılığında ömürboyu ücretsiz olarak en lüks şekilde bakılacak, buna hastalık ve tüm masraflar dahil.

Bu durumun ortaya çıkardığı çok başka sosyal bir durum daha olduğunu anlattı Huzurevi Müdürü. O da Huzurevi çalışmaya başladığından beri birçok ailenin aile büyüklerine çok iyi bakmaya başladıkları. Aksi halde malvarlığının Huzurevine bağışlanacağını bildikleri için ellerinden gelen en iyi şekilde yaşlı anne ve babalarına bakıyorlarmış. Bu şekilde yaşlılarda, gençlerde mutlular.

Şöyle bir hesap yapalım dedik Alman arkadaşımla, inanın şaşırdık kaldık. Beş yıldızlı bir büyük Otelin 5 senede yaptığı net karı böyle bir huzurevi 1 senede yapabiliyor. Tabii Almanya'da büyük ticari kurumlar bu işe eğilmişler ve devamlı araştırma yapıyorlar. Alman Devleti'de ilgileniyor, onlarda çok sıcak bakıyorlar ve ortak olarak Huzurevi inşaatı yaptırmak çalışmaları yapıyorlar.

Bizde ise iklimi mükemmel olan Marmaris'te sadece küçücük bir Huzurevi var, ama bu işe ilk yönelecekler hiç şüphesiz büyük para kazanacaklardır. 


İzlenme: 1630
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR