GÜVENLİK BOŞLUKLARI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar burda yazmıştım Amerikan Eyaletleri Emniyet Müdürlükleri her yıl "alınan dersler" adı altında toplantılar tertipler. Bu toplantılarda yenilikler ve alınan dersler yaşananlar konuşulur. Mayıs ayında böyle bir toplantıda bulunmak için Amerika'da idim.

Türk Polis yetkililerinin bulunup konuşmaları dinlemelerini, elalemin nelerle uğraştığını, nerede olduklarını görmelerini isterdim.

Bir uzman son 10 yıl içinde yapılan araştırmalarda, diğer uluslararası teşkilatlardan gelen görüşlerde 75 yaş üstü teröre karışma oranı % 0 olduğunu anlattı. O zaman bilhassa havaalanı kontrollerinde vakit kaybetmeyip 75 yaş üstü kişileri başka bir kapıdan geçerek oluşabilecek bekleme kuyruklarını azaltmak yoluna gidilmesini tavsiye etti.

Bu teklif oybirliği ile kabul edildi ve teklif olarak üst mercilere gönderildi. Muhtemelen hemen kabul edilecektir.

Ben şimdi kuvvetle iddia ederim Türkiye'de bu konu bile olmaz, olmamıştır. Kuyrukları azaltmak, halka işkence çektirmemek Türkiye'de önemli değil. 100 yaşında bile olsa arayacaksın belki donunun içine Atom bombası sokmuştur!. İstatistiklere inanmayan, kullanmayan bir şekil veya teknik ne kadar başarılı olabilir? Zaten olmadığını görmüyor muyuz?

Ambulansa bile yol açamıyoruz. İstanbulun o karışık ve kuralsız trafiğinde muhtemelen yaralılar ambulansta trafiğe takılınca vefat edebilirler.

Netice olarak anlaşılacak tek şey var kurallara uymamak. Ancak kuralların da halkın anlayacağı dilden defalarca halka anlatılmalı.

Sadece basit bir örnek size. Muğla'ya giderseniz Muğla Üniversitesinden duble yoldan İzmir-Muğla kavşağındaki dairede işaretlerde olmasına rağmen kaç yıldır kurallara uyulmuyor. Gidin bakın kimse trafik işaretlerine bakmıyor, bildiği gibi yapıyor.  Herhalde orada da ölümlü bir kaza bekleniyor gereğinin yapılması için.  İşareti koyunca iş bitti gerisi bizi ilgilendirmez mantığı var. Eğitim düzeyi çok düşük olan Türkiye'de halkın kurallara alıştırılması şarttır aksi halde bugünkü gibi trafik ölümleri 1.ci sıradan inmez.

Türk halkının kurallara uymaya alışması değil, alıştırılması  lazım aksi halde çok büyük sıkıntılar yaşanıyor ve yaşanacaktır.

Toplumlarda kurallar yaşam için en önemli şeylerdir, kurala uyulmayan toplumlar maalesef yanlız kalmaya mahkümdurlar.


İzlenme: 805
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR