Gençler ve Siyaset

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

  Sevgili okurlar hayatım boyunca dünyanın hemen heryerini gördüm ama hiçbir yerinde hem büyük çoğunluğu genç olup ama gençlere imkan verilmeyen Türkiye gibi bir ülke görmedim. Türkiye'de gençler bekletilip ihtiyarlatılıyor, ondan sonra sıra geliyor çünkü yaşlılar koltuklardan kalkmak bilmiyor.

Dünyanın çeşitli ufaklı büyüklü ülkelerine bakıyorsunuz bilhassa Avrupa ve Amerika'da gençlere çok önemli görevler verilmiş. Danimarka Dışişleri Bakanı 30 yaşında. Danimarka'da tecrübeli, yaşlı politikacılar yok mu? Dolu ama hepsi geri çekilmesini biliyor ve bunu onur olarak kabul ediyor. Bizde ise istifa ayıp.

Türkiye Büyük Millet Meclisine bakıyorsunuz 70-80 yaşında birçok Milletvekili var. CHP'nin kasetle ancak gönderilebilen eski Genel Başkanı ve bugünkü Milletvekili 75 yaşında.  Çok güzel de bu siyasi partide 30-35 yaşında zıpkın gibi politikacılar yok mudur, bulamıyorlar mı? Mutlaka dolu var ama hep erken doğanlar önde gidiyor.  Birisinin diğerinden erken doğmuş olması bizim ülkede büyük avantaj eli bile öpülüyor.

Selahattin Demirtaş diğerlerine göre yaşı çok genç ve sadece kürtlerin oyunu alacağını sananlar yanıldı çünkü genç Demirtaş birlik ve beraberlikten söz ederek birçok kürt olmayanın da oyunu aldı.

Yani 35-40 yaşında bir genç politikacı bu ülkeyi batırır mı? Ne yapar?  Bana sorarsanız şimdiye kadar yönetenlerden belkide çok daha iyi yönetir.

Muhalefet en son Cumhurbaşkanı adayı dedi durdu sonunda 71 yaşında bir dedeyi aday gösterdi. Sanki koskoca ülkede bu işi yapacak genç birisi yokmuş gibi. Köşe yazısı yazan Faik İlter isimli bir kardeşimin başlığına baktım, ''Seçimi Teknolojiyi kullanan kazandı'' demiş. Yerden göğe kadar haklı. Teknolojiyi kullanamayan veya kullandırmayanlar artık çekilsinler Türkiyenin yolundan çünkü zarar veriyorlar.

Kendi yetiştirdiğimiz gençleri bekletip, tecrübe yalanları ile onların yönetime gelmelerini geciktirmekle kendi bindiğimiz dala zarar verdiğimizin artık farkında olma zamanıdır.

 AKP 3 devreden sonra tüm Milletvekillerine bir dönem dinlenme veriyor bunu Muhalefet birtürlü yapamıyor. 

Şimdi CHP Eylül ayı başında Kurultayı topluyor. Orada oy verecek olanlar zaten çoğunluğu seçimi kaybeden İl Başkanları yani mağlubun oyu ile muhtemel Başkanı seçecekler.

Devamlı seçim hezimetlerinden sonra CHP yönetiminin toptan çekilip yerlerini gençlere bırakmaları onların daha iyi yapmaları için destek olmaları çok daha onurlu bir iş olmaz mıydı?

 Hep Atatürk'ten bahsediyorlar, Atatürk'ün partisiyiz diyorlar ama Atatürke benzeyen birşey yapmıyorlar. Atatürk 41 yaşında bu ülkeyi kurdu, kendileri ise 60-70 yaşında hala her seçimi kaybediyorlar.  

 Şimdi de yenilen pehlivan güreşe doymaz misali hala koltuklardan kalkamıyorlar ve bu milletten gelecek genel seçimlerde oy bekliyorlar...


İzlenme: 928
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR