Futbolda Dibe Vuruş

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar kadın veya erkek Basketbol ve Voleybola bakın Türkiye bayağı başarılı, bu sporlarda kolektif spor aynı futbol gibi. Birinde dibe vurduk, diğerinde dünya çapında başarılıyız.

 Bunun tek sebebi var o da eğitim.  Basketbol ve Voleybol eğitimli insanlar tarafından yönetiliyor hocalar kendilerini Teknik Direktör diyerek aşağılık duygusu ile adlandırmıyor, sporcuların büyük çoğunluğu eğitimli.  Futbola bakarsanız İlkokul mezunu bir Teknik Direktör ve çok büyük çoğunluğu hem Antrenör, hem sporcular eğitimsiz.

Yani altyapı denen gençler tamamen eğitimsiz insanlar tarafından bilinçsiz şekilde eğitiliyor.  Aynı gençler Almanya'da yıldız oluyorlar. Bugün Avrupaya baktığınızda Antrenör olabilmek için çok büyük ve değişik kurs ve sınavlardan geçiliyor, her eski futbolcu Antrenör olamıyor bizdeki gibi.

Diğer yandan alakasız ve mesleği futbol olmamış bir çok insan gazete ve televizyonlarda halka ve gençliğe kafasına göre reçete yazıyor.  Televizyonda maçı anlatan kişi dahi herkesin gözleri ile gördüğü maça kendi şahsi yorumlarını ekliyor.

Büyük bir günlük gazetede futbol eleştirisi yapan birinin kim olduğunu sorduğumda bana futbol ile tamamen alakasız bir mesleği olduğunu, hayatında hiç bir takımda futbol oynamamış olduğunu söylediler. Bu tip insanlar profesyonel futbolu eleştiriyor ve gençliği yanlış yönlendiriyor.

Bugün gelinen netice bu. Stadyumlar dolmuyor halk oynanan futboldan hiç memnun değil. Kulüpler bu başarısızlığa rağmen milyonlarca Euro'yu balık yemi gibi harcıyorlar. Avrupaya çıkan her takımımız tokatı yiyip dönüyor.

Futbolu başarılı hale getirirseniz "taş atma gol at" sloganı ile Anadolunun en güneydoğusunda bile motivasyon ve başarılar elde edilebilir ama siyasette buna kafa nedense yormuyor.  Halbuki başarılı bir futbol gençliğin enerjisini yakmaya sebep olacaktır.

Bugünkü ise tam tersine gençliği futboldan uzaklaştırmakta.

Yerli antrenör dediler, çünkü ucuz oluyor ve kovulması kolay, tazminat almıyorlar ama onunda faydadan çok zararı oldu. Türk futbolu dibe vurdu.

En acele tarafından Türk Futbolunda reform gerekiyor hemde yarın değil dün.  Yoksa reform bile geç olacak Araplar gibi olacağız.


İzlenme: 897
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR