MANŞET

FİŞLENME‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar dikkat ederseniz bugün artık Türkiye Cumhuriyeti hudutları içinde hemen heryerde insanlar fişleniyor. Belki diyeceksinizki fişleme yasalarımıza göre yasak. Belki haklı düşünebilirsiniz ama gerçeği öyle değil.

Herşeyden önce yurtdışına çıkıp girerken herkes fişleniyor yani kayıt ediliyor. Bir şişe içki alsanız mutlaka pasaportunuz kayıda geçiyor.

Diyelim süpürge makinesi alacaksınız ama 3 ay taksit yapacaksınız, hemen TC Kimlik numaranız soruluyor ve orada fişleniyorsunuz. Bankada hesap açacaksınız, derhal fişleniyorsunuz. Devlet veya sigorta hastanelerine gidiyorsunuz ilk sorulan TC Kimlik numaranız.

Bu fişleme işini sadece devlet yapsa, bence kimsenin diyeceği olmaz ama maalesef herkes yapıyor. Telefon ettiğiniz heryer size otomatik olarak konuşmanın kayıt altına alınacağını bildiriyor. Bundan anlaşılan sizin telefon numaranızda fişleniyor.

 

Böyle birşey Avrupa Birliğinde yasaktır. Telefon ettiğinizde konuşmaların kayıt altına alınması Anayasal olarak yasaktır, ancak siz müsaade ederseniz alınabilir, çünkü telefon iki kişinin özel görüşmesidir.

Diğer yandan fişlemenin yasak olduğu söyleniyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusudur?

İnceleyecek olursanız hiçbir AB vatandaşı AB ülkelerine girip çıkarken fişlenmez, kayıt altına alınamaz. Yani pasaportuna bakılır, geçerli olup olmadığı görülür, çok gerekiyorsa ve bu hususta talimat varsa giriş damgası vurulur, ondan başka birşey yapılamaz. Çıkarkende aynı durumdur. AB vatandaşı olmayanlara ise durum değişiktir, kaçak giren olmasın diye kontrol edilir.

Bizde her giren ve çıkan kayıt altına alınır. Bugüne kadar bunun faydası olmuş mudur? Ben şüpheliyim.

İstihdam yaratalım diye her yere güvenlik konuldu, bir camilere, birde genel tuvaletlere konmadı, orayada yakında konur ama havalimanlarında, gümrüklerde kuyruklar oluşuyor, birçok Polis memuru canını dişine takmış gireni çıkanı kayıt ediyor.

   Ne işe yarıyor?

  Yurtdışına kaçmasınmış!  Sanki şimdiye kadar kaçanlar hep oradan kaçtıda...


İzlenme: 943
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR