FENERBAHÇE VE BAŞKANLIK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar eğer yanılmıyorsam bu hafta Fenerbahçe'de Başkanlık seçimi var. En önemli iki aday Ali Koç ve Aziz Yıldırım yarışacaklar. Şimdiye kadar hep duyduğum Koç ailesi yakınlarına kulüplerde ve siyasi partilerde görev almalarına müsaade etmezdi.

Bu sefer Ali Koç için müsaade çıktığı anlaşılıyor.

Hepimizin bildiği gibi Profesyonel Kulüp Başkanlığı para ile değil, nasıl bir aşksa, renk aşkı ile oluyor.

Başkan her türlü milyonlarla iş yapıyor, sorumluluk alıyor hatta hapse bile girebiliyor ama maaş almıyor. İnanıyorum sigortası da yok.

Milyonlarla TL veya dövizle antrenörler tutuyor, futbolcular transfer ediyor.

Herşey şampiyon olabilmek için. Önce yurtiçinde, sonra yurtdışında. Bunun için inanılmaz paralar harcanıyor.

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, bunlar 1900 lü yılların başında kurulmuş ve 100 yaşını geçmiş kulüpler.

Bugün için bakıyorsunuz nerede ise % 80-90 oyuncular yabancı. Birde Almanya, Fransa, Avusturya'ya bakıyorsunuz orda bizim işçi çocukları çok daha ileri. İçlerinde Mesut Özil dünya şampiyonu, bazıları İngiltere veya Almanya'nın en üst liglerinde oynuyor ve çok iyi para kazanıyorlar.  Bunlar hep altyapıdan hazırlandılar...

Bizde ise altyapı üvey evlat. Başarıyı hep hazır pişmişlerde arıyoruz...

Bir de Türk asıllı Alman hakem var, çok meşhur Deniz Aytekin. Milli maçlarda bile orta hakem olarak görev yapıyor.

Gelelim Fenerbahçe’ye, Aziz Yıldırım 20 senedir Başkan. Bu 20 sene içinde ezeli rakip Galatasaray en az 6-7 Başkan değiştirdi ve sportif açıdan çok daha başarılı oldu.

Formalarında 4.cü yıldızı taktılar. Lig şampiyonluğunda Fenerbahçeyi geçtiler.

Spor kulüpleri için başarı önemlidir, başarı olursa para gelir...  Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş sporda başarılı olmasaydı 110 yıl ülkenin en yaşlı kulüpleri olarak kalırmıydı?

Vefa, Beyoğluspor, Karagümrük, İstanbulspor, Feriköy, Beykoz, Adalet vs. gibi birçok eski kulüp çok meşhurdular, geçmişte Milli Takıma da çok oyuncu verdiler, 1.ci ligde oynadılar ama sonuçta başarısızlıktan ya yok oldular, ya da çok alt kümelere düştüler.

Fenerbahçe ise son 20 yıldır daha çok müteahhitlikle uğraşıyor.  Alınan yabancı futbolcular iyi seçilmiş değiller. Antrenör yurtdışında hiç oynamamış, yurtdışı tecrübesi sıfır.

Bugün normal hayatta bile gençlere teknoloji öğretmezseniz ileri gidemezsiniz.  İlim ve medeniyetten almazsanız aynı Türk futbolu ortaya çıkar. Bunun en açık ve net ispatı Avrupa'da yetişen işçi çocuklarıdır.  Adamlar 3 Milyon işçi içinden Türk asıllı dünya şampiyonu yarattılar.  Alman süper liginde bugün tam 11 tane Türk asıllı futbolcu var.

Biz 81 ise Milyon daha dünya kupasına katılamıyoruz.

Bu işi iyi bilmediğimizin en açık ve net ispatı bu değilse, nedir?

Aziz Yıldırım yeniden aday olup 3 yıl daha kalmak ve kendisini hapse atanlardan bir şekilde intikam almak istiyor.  Halbuki Fenerbahçe’yi bu kadar çok seven, maaş almadan çalışan biri Ali Koça 20 seneden sonra bu koltuğu rahatlıkla vermeliydi.

Ali Koç'un Fenerbahçe’yi belki de tarihinde ki en büyük başarılara ulaştıracağına inanıyorum.  Ali Koç hakem odalarını basmayacak ve onların da insan olduklarını ve futbolcular gibi hata yapabileceklerini kabul edecektir , bu da Türk sporunda efsane olmuş bir kulübü daha da yüceltecek, gelecek nesillere örnek olarak sporda ilerlememize katkı yapacaktır.


İzlenme: 248
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR