ENFLASYON DURDURULAMIYOR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar faizler ne olursa olsun Dolar ve Euro uçuyor buna esas sebep gizli değil, ekonomist olmaya da gerek yok, bütün dünya biliyor. Aslında Dolar ve Euro yükselmiyor Türk Lirası düşüyor.  Türk Lirası neden düşer?

Bunu da siz bilin...

Bu durumda seçimlerden sonra esaslı zamlar gelecek bunu durdurmak hiç kimsenin elinde değil. Daha geçen gün bir arkadaşla konuşuyorum bana hemen herşeyin ithal edildiğini yana yakıla anlatıyordu. Yani petrol ve doğal gaz yetmiyor aklınıza ne gelirse 3/4'ü ithal ediliyor.

Nerede ise ekmeği de ithal edeceğiz.

O zaman Dolar ve Euro'ya bağımlıyız...

Kendimiz kaliteli mal üretmediğimiz sürece bu enflasyon canavarından kurtulmamız mümkün değil. Enflasyon demek Türk Lirasının kıymet kaybetmesi.  Sıfırları kaldırdık sadece kısa süre fayda etti yine koymak zorunda kalacağız.

Pazarlara gidin göreceksiniz burada yazmayada gerek yok. Pazarcı da zam yapmağa mecbur, yapmasında batsın mı?

Yılda 250 Milyar Dolarlık ithalat yaptığımız söyleniyor...Güzel de bu para nerde? Ne satıyoruz da bu parayı çıkarıyoruz?

Parayı çıkaramayınca mecburen basmak zorundayız.  Para basmak demek 81 Milyon'un cebine el atmak demek, çünkü ordaki para kıymet kaybediyor. 8-9 ay evvel Dolar 3.70 idi şimdi 4.60  farka bakın, bu açıkça Türk Lirasının düşüşü ve para basıldığının ispatı olması gerek. Hadi doları bırakın Euro'da aynı şekilde...

Asgari ücrete, işsizlere bakın. Bu iş köprü yapmakla, Mercedese binmekle olmuyor. Halkın cebindeki para kıymet kaybediyor.

24 Haziran seçimlerinin neticesi oldukça sürprizli olacağa benziyor ancak köşeleri 70 lik ihtiyarlarla dolu CHP bu işi düzeltebilir mi, çok şüpheliyim.

Şahsi görüşüme göre AKP + CHP + İYİ Parti birlikte olsalar yinede başarmaları çok zor hatta imkansız gibi.

İyi mal üretip satmadığımız sürece işimiz gerçekten çok zor.


İzlenme: 697
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR