Emlak Pazarlama

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar 90'lı senelerde yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Almanya'da gazeteye ilan vermiş bir emlakçı  İngiltere Southampton Kenti denize sıfır arsalar satışa sunmuş. Arsaların resimleri var, hepsi işaretli durumda.  Ayrıca eğer müşteri satın alırsa gidiş geliş uçak parası emlakçıya ait.  Yaklaşık 80 aile müracaat etmiş ve hep birlikte tayin edilen gün gitmişler.

Emlakçı ve arsaları satan kişi bütün arsaları, hepsi değişik metrekarelerde işaretlenmiş olarak müşterilere sunmuşlar.  Fiyatları da öyle çok ucuz değil.

Gidenler arasından 12 aile çeşitli büyüklüklerde arsalara talip olmuşlar ve peşinatını ödemişler. Orada satışlar Noter'de yapıldığından Notere gidilmiş ve satış sözleşmesi imzalanmış, paralar ödenmiş iş bitmiş. Kısa bir süre sonra Noter Tapu kaydını yaptırıp gerekli kağıtları alıcılara vermiş.

Aradan 9 ay kadar geçtikten sonra bir Alman aile bu arsa sahipleri ile anlaşıp oraya bir site yapmak ister ve yanına Mimar ve Mühendisini alır tekrar gider Southampton kentine. Uçaktan inerler ve bir taksiye binip arsaların olduğu yere giderler ama arsalar yoktur. Deniz vardır önlerinde.  ''Nerde bizim arsalar, yoksa yanlış mı geldik'' diye konuşurken kendilerini getiren İngiliz şoför hemen atılır ve ''burada med ve cezir olayı var, sizin arsanız suyun altında'' deyince jeton düşer.

Mağdur olanlar Almanya'ya döner ve şikayette bulunur, Almanya dışı olduğundan Alman Polisi İnterpolü devreye sokar.

Bu iş Almanya'da Aziz Nesin hikayeleri gibi basına yansıdı ve hemen İngiltere'de Almanlarla birlikte bir Polis tahkikat gurubu kuruldu. Aradılar ama emlakçıyı bulamadılar. Noter ise orda idi ve görevini yapmıştı, bir suçu yoktu zira onun görevi arsayı gidip görmek değildi.

Sonunda paralar gitti, sadece suların çekildiği aylarda gidip iskemlelerini koyup oturabilecekleri bir arsa çıktı ortaya. Emlakçı ise heryerde bilhassa Avusturalya'da arandı zira şivesinden dolayı oradan geldiği tahmin ediliyordu. Aradan yaklaşık 30 yıldan fazla geçti bugüne kadar bulunmadı ama kanunlar değiştirildi ve artık bu arazilerin satışı veya kiralanması yasaklandı.

Onun için ne alırsanız alın çok dikkatli olmak lazım.


İzlenme: 1093
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR