EKONOMİ GÖLGESİNDE SEÇİMLER

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ülkede ekonomi hiç iyi gitmiyor, kiminle konuşsanız şikayet ediyor. Şimdi ne memurlar ve işçiler,  ne de emekliler zamlardan hiç memnun değiller.  Vergiler artıyor, yiyecek içecek artıyor, muhtemelen seçimlerden sonra Petrol artacağı tahmin ediliyor.

Zayıf ekonomiler  hangi demokrasi olursa olsun düşürmese bile sallar, bunu unutmayalım.

3-4 ay evvel İstanbul ve Ankara’yı garanti AKP kazanacak diyenler şimdi çark ettiler. İstanbul'da İmamoğlu ve Ankara'da Yavaş'ın seçim kazanma şanslarının yavaş yavaş yükseldiğini söylüyorlar. Avrupa'nın saygın araştırma kurumları da aynı şekilde bilgi yayınladı.

Muğla, Bodrum, Marmaris çok büyük ihtimalle CHP'nin ama esas aday kim olacağına karar tam manası ile verilmedi değil, verilemedi. Ters bir karar halinde buralarda da CHP aleyhine değişiklik olabileceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Gidişata bakılırsa seçime katılım az olacak gibi görünüyor ama genelde eskisi gibi bir parti tek başına çoğunluğu alması biraz hayal gibi zaten bu nedenle Cumhur koalisyonu kuruldu.

Diğer yandan bu durumda ev sahibi kiracı pazarlıkları öne çıkacak, hepsi belki anlaşamayacak ve tahliye davaları başlayacak. Zaten tepeleme dosya altında olan yargıya yeni dosyalar birikecek.

Ekonomi bozulursa nereden tutsanız elinizde kalır, bu bir gerçek. Ülkemiz Cumhuriyet tarihimizde maalesef hep tüketici oldu, üretici olamadı. Çok uğraşıldı, bir zamanlar ''vatandaş yerli malı kullan'' sloganları bile yapıldı, döviz bulundurmak yasak edildi, yurtdışı yasağı konuldu ama hiçbiri fayda etmedi.

AKP yaklaşık 17 senedir özelleştirmeler, vergiler ve diğer gelirlerle işi iyi idare etti ama artık yapacak fazla birşey kalmadı tek ümit Milli ve herşeyi kapsayan bir tasarruf seferberliği.

Daha geçen gün bir Alman araştırma kurumu en geç Mayıs ayında doların 10,--TL hatta geçeceğini yazdı. Eğer doğru çıkarsa bunun petrole ve dolayısı ile tüm taşımacılığa ve genelde ülkeye getireceği yük hayli büyük olur.

Gelecek (4) dört yıl hiçbir seçim olmayacağını da düşünürseniz.

Önümüzdeki yıllar hatta aylar hayli zor olacağa benzer...


İzlenme: 500
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR