Dünya Futbol Kupası

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar şu an Almanya'da nereye gitseniz heryerde Futbol konuşuluyor. Alman Milli takımı 3 defa Dünya şampiyonu oldu, birçok seferde Avrupa Şampiyonu. Hemen hemen her turnuvada ya şampiyon oldu ya ilk üç takım arasına girdi. 2014 Brezilya'da Almanlar yine en büyük şampiyon namzedi arasındalar.

Diğer yandan Brezilya'da halkın bir kısmı bu kadar masraf edilip Dünya Kupasının orada organize edilmesine karşı çıkıyorlar, bu para ile ülkeye başka hizmetler yapılmasını tercih ediyor ve sokaklarda yürüyüşler yapıyorlar.  Ama fazla kimseninde umurunda bile değil.
Almanlar bir süre Avusturya'da kampta idiler ve bu arada Kamerun ile birde hazırlık maçı yaptılar.  Bugün Almanya'da heryer Dünya Şampiyonası bayarakları ile donatılmış, isteyene bedava veriliyor. Daha şimdiden Almanlar gündüz uykusuna hazırlanıyor gece oturabilmek ve maçları izlemek için, canlı izlemeyi tercih ediyorlar.
Sevgili okurlar şurası bir gerçek ki, radyoda maç anlatmakla, televizyonda maç anlatmak arasında çok büyük fark var. Bizde maalesef hep radyoda maç anlatılır gibi anlatılır televizyondaki maçlar.  Spiker insanların televizyonda oyunu izlediklerini unutur ve radyoda anlatır gibi anlatır. Hemen her maç böyledir Türkiyede.  Avrupa'da buna çok dikkat edilir, televizyondaki maçı anlatan spiker fazla konuşmaz zira halk zaten izliyordur maçı. 
Avrupa'da "teknik direktör" diye bir terim yok, bu Türkler tarafından uydurulmuş ve önemli imiş gibi gösterilmek için verilmiş bir isim. Heryerde  "antrenör veya başantrenör" diye hitap edilir. Bir taraftan da Almanya başantrenörünün eşcinsel olduğu konuşuluyor heryerde.  Daha geçenlerde hızlı araba kullanmak ve direksiyonda telefonla konuşmaktan 6 aylığına ehliyeti alındı ve maaşına göre yüklü bir para cezasıda ödeyecek. Böyle birşey Türkiye'de acaba mümkün mü? 
Türkler içinde Alman Milli takımında oynayan Mesut Özil en büyük gurur kaynağı. Almanya inanılmaz şekilde Türk asıllı futbolcu yetiştiriyor. Hem Federal lig'de, hem 2.ci ve 3.cü ligde oynayan çok sayıda Türk asıllı futbolcu var. Bu futbolcular eğitimli hocalar tarafından yetiştiriliyor ve Türkiye 'ye gittiklerinde maalesef  genel eğitimsiz hocaların ellerinde performansları düşüyor.  Bunu Almanlarda kendilerine anlatıyorlar, artık kendileride anladı ve menejerlere yem olmaktan kurtuluyorlar.
Dünya kupası bir ay süre ile bütün dünyayı meşgul edecek.


İzlenme: 928
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR