DR. ANGELA MERKEL

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in de sonu yaklaşıyor. 24 Eylül'de Federal Meclis seçiminde kazanamayacağı kesin gibi. Çok güvenilir araştırma kurumları Merkel'in %34 den fazla oy almasını beklemiyorlar.  Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Sosyal Demokrat Schulz'un ise bu seçimde 1.ci parti çıkması garanti gibi.

 
Almanlar bizim gibi partizan değil, beğenmeyince seçmiyorlar. 
 
Şimdi yapılan hesaplarda yine Sosyal Demokratlarla, Hristiyan Demokratların şimdi olduğu gibi bir koalisyon yapabileceği ancak 1.ci Parti olarak Sosyal Demokrat adayın Başbakan olacağı kesin görünüyor.
 
Diğer küçük partiler örneğin Yeşiller ve Cem Özdemir veya Sol Parti ve AfD nin şansları değişmiş değil. Bu partileri daha çok partizan düşünceleri olanlar kayıtsız şartsız seçiyor ama çoğunluk ülkelerinin gidişatı ile ilgili karar verip iktidarda değişiklik yapabiliyor.
 
Almanlar eskiden beri koalisyon seviyor, tartışma ve muhalefetin olması ile demokrasinin yüceleceğine inanıyorlar. Adolf Hitler ile berbat bir tek parti rejimi yaşayıp milyonlarca ölü veren ve ülkeleri bölünen Almanlar tek parti rejimini asla istemiyor.   Büyük çoğunluk böyle düşünüyor.
 
Bunun dışında Sosyal Demokrat veya Hristiyan Demokrat Parti başkanlarından biri Başbakan olsa bile fazla birşey değişecek değil. Makineyi kurmuşlar ve çalışıyor bunu yeni Başbakanın değiştirmeye ne gücü yeter, ne de kendi ister.
 
Böyle bir koalisyon durumunda muhalefet partileri çok yakından herşeyi takip altına alıyor ve gerektiğinde eleştiriyor.  Bundan 5-6 yıl evvel büyük bir destekle Almanya Cumhurbaşkanı olan daha evvel çok başarılı Eyalet Başbakanlığı da yapmış olan Christian Wolff önemli bir konuşmasında Almanya Müslümanlığın bir parçasıdır, içimizde yaşayan Müslümanlar vardır demiş ve hemen arkasından  görevi esnasında bir arkadaşının özel uçağını kullanması dolayısı ile görevden istifa etmek zorunda bırakılmıştı. Mahkemeye verildi ve sonunda beraat etti ama Cumhurbaşkanlığı bitti.
 
Bu gibi veya benzer durumların tek partili sistemde olması pek mümkün görülmüyor.
 
Koalisyon demek insanca ve medeni şekilde eleştirmek ve tartışmak demektir. Bir diğer insana hakaret etmek veya onun bedenine dokunmak değildir. 
 
Bunu öğrendiğimiz zaman inşallah bizde ve diğer tüm Müslüman ülkelerde koalisyonlar olabilecektir. 


İzlenme: 554
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR