Diziler

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Türkiye şaka bir yana dizici kesildi. Her akşam televizyonların başına oturmuş bir takım insanların hayallerinde yazdıkları senaryoyu tatbik eden sanat kisvesi arkasına saklanmış artistleri!  dizi sözcüğü altında izliyor. Bunlarda futbolcular gibi sıfırları bol paralar kazanıyor. Aradaki tek fark futbolcular alınteri ve sakatlanma pahasına para kazanıyor, gençliğe örnek oluyor ve spora teşvik ediyor, bunlar ise sadece taklit yapıp üstelik gece kulüplerinde sabahlayıp, gayrimeşru çocuklar doğurarak gençliğe hiçte iyi örnek olmuyorlar ve üste de para alıyorlar.

Sayın Başbakan'da çıkıyor ve öğrencilere tablet dağıtırken bunların esiri olmayın, siz onları esir alın diyor. Diğer yandan dizilerin milleti nasıl esir aldığını herhalde göremiyor.

 

Halbuki bu diziler yerine eğitici, öğretici, medeniyeti tanıtan filmler gösterilse başta yine okuyamamış kadınlarımız olmak üzere tüm Türkiye gelişecek, ilerleyecek.  Türkiye, Latin Amerika ülkeleri ile Arap ve Hindistan gibi geri kalmış ülkeler dışında bu derece dizilere düşkün başka bir ülke yok. Bu insanlar artist adı altında tonla para alıp kendi gibi olmayıp, başkası gibi olmaya çalışan insanları zevkle izliyorlar. Yani ''kendin gibi ol veya olduğun gibi görün'' cümlesi geçerli değil çünkü hiçbiri kendi gibi değil ve göründüğü gibi de değiller.  Hayal kurup senaryoyu yazanlarda başka türlü bir durum, çoğunlukla kendi yaşamak istedikleri ama yaşayamadıkları hayali abartıp yazıyorlar.

Konservatuar yetmiyor birçok Üniversitelerimizde tiyatro bölümü açılmış, artist! yetiştiriyoruz.  Birde sokaktan gelenler var.

Duygusallık tavan yapmış, televizyon başında ağlayanlar mı ararsınız, aşık olanlar mı? İnsanlar medeniyette nasıl yaşandığını bilmeden kendilerini sanki filmin bir parçası imiş gibi görerek duygulanıyor.

Mesela ''kim milyoner olmak ister'' isimli televizyon yayını gibi veya benzeri yayınlar olsa, insanların kültür bilgileri arttırılsa veya öğretilse fena mı olur? Bu uydurma dizilerden çok daha iyi değil mi?

 

Dizilerin de bir sınırı olmalı, hergece saatlerce dizi insanlara faydadan çok zarar verdiği bir gerçek. İnterneti sınırlayan hükumet bunları sınırlayamıyor herhalde.


İzlenme: 945
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR