Disiplin

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

  Sevgili okurlar bir süredir İstanbul'dayım ve ''disiplinsizliğin'' olabilecek en üst düzeyini hergün görüyorum. Dünyanın hemen hertarafını gezdim, gördüm, yaşadım ama Türkiye'de olduğu kadar disiplinsiz bir hayat inanın sizi şerefimle temin ederim görmedim. Herkesin her istediğini yaptığı bir ülkede yaşıyoruz.

İstanbul'da trafiği bir görün değil dilinizi, küçük dilinizi ısırırsınız. O dolmuş minibüslerin ve diğer tüm arabaların sağdan sola, soldan sağa geçişleri ve tüm trafiği tıkamaları ve köprüde kendikendilerine yaptıkları trafik işkencesi...Bir nebze disiplin olsa trafik akacak, 10 dakika sürmeyecek köprüyü geçmek ama insanlar direksiyonda bile oturamıyor. Bir sağa, bir sola.  Taksimden dolmuş minibüse bindim Erenköye gideceğim. Araba boştu ve şoförün yanına otudum başladım saymaya. Erenköye kadar tam 39 defa hiç gerekmezken araba solladık veya sağladık. Bir sağa, bir sola geçtik arkamızdakilerin fren yaptırarak trafiği yavaşlattık, akışını önledik. Bizim şoförü yabancılar benim yerimde oturup görse İstanbulun sahibi sanardı.

Nereye bakarsanız bakın heryerde disiplisizlik akıyor. Hiçbir kural kanun dinleyen yok.

Dikkat edin Marmaris'te de yaz aylarında 34 - 35 ve 06 plakalı arabaları bir takip edin bakın göreceksiniz. Hepsi değil ama birçoğu yolun ortasında durup tanıdığı biri ile konuşuyor, arkasında bekleyenleri hiç düşünmüyor, istediği yere park ediyor tamamen kuralsızlık, çünkü alımışlar. Halbuki kurallar okullarda öğetiliyor ve öğretmenler tarafından tatbik ediliyor. O zaman bakıyorsunuz sokaklarda kontrol yok, denetleme hiç yok.

Marmaris'te öyle  çocuklar motosiklet kullanıyorki nerede ise ehliyeti olmadığına yemin edebilirim çünkü yaşı küçük. Sağdan geliyor ve geçmeye çalışıyor, araba sağa dönecek olsa gitti motosiklet.

Spora bakıyorsunuz orda da disiplin olsa Avrupa ve Dünya kupalarına katılırdık hiçbir şey yapamadık televizyondan izliyoruz.

Demek halk bu şekilde cefa çekmekten memnun. Hastaneler para kazanıyor hele yaz aylarında kazalardan dolayı doktorlar tatile bile çıkamıyor, akşam yemeğe gidemiyor düşünün siz artık.

Hepsi iyi de bu gidiş nereye kadar ? Ne zamana kadar ?  Dur yeter diyecek biri çıkacak mı?


İzlenme: 959
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR