DEVLET HASTANELERİ ACİL SERVİS‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar bugün görsel ve yazılı basında sinema sanatçısı Tuba Ünsal'ın çocuğunun bakıcısını mide kanaması ile götürdüğü Okmeydanı Hastanesinden resimler vardı. Ünsal bir vatandaş olarak düşüncelerini açıklamış.

                 Avrupa Birliği kapısında bekletildiği için dert yanan Türkiye'den çok etkileyici resimler ve sözler.

                  İnsanoğlu'nun en hassas olduğu şey sağlığıdır. Bunu bilmeyen yok ama bütün buna rağmen sağlık konusunda bilhassa Devlet Hastanelerinde çok yanlış sistemler uygulanıyor. Son zamanda internetle veya telefonla randevu alarak gitmek mümkün, o zaman bu bekleme kuyrukları neden oluşuyor?

                  Nasıl bir hastane olursa olsun düzeni sağlayacak olan onun yöneticisidir, bu doktorun işi değildir. Doktor kendi mesleğini icra eder ve hastaya bakar.  Bizde hastane yöneticisi yok, ya da var ama işi beceremiyor biraz vakit ayırıp bu işi batılıların nasıl çözdüğünü öğrenmeleri bu kadar zor mu? Bu yüzden insanların derdine çare arayan doktorlara hücum ediliyor, bazı yerlerde hakarete maruz kalıyor, darp ediliyorlar. 

                  İstanbul nüfusundan çok daha fazla nüfusu olan birçok şehir sayabilirim. Şöyle bir bakın bizdeki durum orada devlet hastanelerinde var mı? Yoksa, neden yok?

                 Hemen bir cevap hazır, herzaman olduğu gibi.  ''Beğenmiyorsan Özel Hastaneye git''. Bunu söyleyen ve düşünen kafa dünyadaki fakir-zengin ayırımının yapılmasına sebep olan ve insan şerefine kurşun sıkan kafalar.  Bu ülkeye vergi ödeyen ve bu ülke vatandaşı olan herkesin Devlet Hastanelerine gitmek hakkı, bunun için hiç kimseden izin almasıda gerekmiyor.

                 En ön planında insan olan ve insan sağlığı için çalışan kurumlar yöneticilerin acemiliği yüzünden insanları kuyruklarda sefil ediyor sonrada ihale doktorlara kalıyor.  Bu işte doktorların suçu olamaz onların mesleği ve eğitim bilgileri hasta bekleme düzeni veya randevu sırasını düzenlemek değildir.

                 Yanlız İstanbul Okmeydanı Hastanesi değil, hertarafı dolaşmadım ama büyük çoğunluğunun böyle olduğu heryerde söyleniyor ve duyuluyor.

                 Bu duruma hiçbir özür sığmaz, insanların en çok yardıma mühtaç olduğu devlet hastaneleri iyi yönetilmiyor. Turizm İşletmeciliği Üniversite branşı olduğu gibi Hastane Yöneticiliğide mutlaka olmalı. Bu çok hassas iş uzmanı olmayanlara asla bırakılmamalıdır.

 

                 Bu hastanelere doktorları her bakımdan rahatlatacak, aynı zamanda bekleyenleri insana yakışan bir düzene sokacaktır, aksi halde bu keşmekeş daha kötü sonuçlar verebilecektir.

                 Nedense hep kötü şeyler olmadan değişikliklere dargınız...


İzlenme: 924
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR