DEVLET DİKTASI VE DİKTATÖRLÜK‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili olurlar Almanlar Türkiye'de diktatörlük başladığını konuşuyor ancak ben aynı düşüncede değilim. Asıl dikta Almanyada. Bakınız size bazı ispatlanmış gerçekleri yansıtayım. Bunların Türkiye'de olduğunu düşünebilir misiniz?

1. Halen Almanya'da 2.700.000 (İkimilyonyediyüzbin) mahallelere gizlenmiş radar cihazları var.  Tam Türkçesini isterseniz devlet pusu kurmuş. Bazıları çöp tenekelerinin içine saklanmış. Yazılı sürat tahdidini geçenin resmini çekip anında merkeze yolluyor. Kurşun geçirmez ve kırılmaz. (Bir tanesinin resmini çektim gönderiyorum). Tam ağaca kamufle, yazın yapraklar çıkınca görünmesi imkansız.

(Bir hafta evvel Alman Milli Takım Başantrenörü Lowe direksiyonda telefonla konuştuğu ve sürat yaptığı için ehliyeti 6 ay süre ile alındı. Ayrıca aldığı maaşına görede haşmetli bir para cezası yolda).

2. Her ev her ay 18.50 Euro devlet televizyonlarına katkı parası ödeyecek. İster oturun, ister oturmayın, ister televizyon olsun, ister olmasın bu parayı hemde 3 er aylık peşin olarak ödeyeceksiniz.  Yaklaşık 87 milyonluk Almanya'da ayda kesilen paraya bakın.

3. Doktor, eczacı, avukat, mimar vs. Üniversiteyi bitirdiniz ve işyeri açacaksınız hatta babanızın veya kendinizin dükkanı veya apartman daireniz var. Açamazsınız yasak. Önce Belediyeye yazılı müracaat edeceksiniz, Belediye size hangi sokak veya sokaklarda, hangi numara ile hangi numaralı yerler arasında işyeri açabileceğinizi bildirecek ve sadece orada işyeri açabilirsiniz. Veya başka ilçe veya İl Belediyelerine  müracaat edeceksiniz.

4. Hukuk sigortası var ve avukatlar ile mahkeme masrafları bu sigortalar tarafından karşılanıyor. Açıktan para alışverişi genelde yok.

Hemen her davanın neticesi belli, avukatlarda biliyor, hukuk sigırtasıda. Kaybedeceğiniz davaya hukuk sigortası para vermiyor, herşeyi cepten ödemeniz gerekiyor, kaybedeceğinizi bilerek.

5. Arabanızı yerde çizili park yerine park ettiniz ancak ön lastik 10 santim çizginin dışında kaldı. Muhtemelen ceza alacaksınız. Hoşgörü, tolerans 18.ci  asırda kalmış, her hata cezalandırılacaktır. Bir kaç gün içinde eve gelen bir yazı ile bir hafta içinde para cezası ödemeniz gerekir. Geciktirmeniz halinde % 75 miktara yakın zamlı veya onuda ödemezseniz mahkeme masraflarını da size yüklerler.

6. Evinize gelen taahütlü bir mektubu evde yoksanız en geç 7 gün içinde postaneden alacaksınız, aksi halde mektup geri giderse ikametiniz iptal edilebilir. Yeniden ikamet almanız uzun sürer ve bazı devlet dairelerine oldukça fazla para ödemeniz gerekir.

Daha bunlar veya benzer o kadar çok madde varki, Türkiye'deki diktatörlük lafına şaşırıp kalıyorsunuz.  Burda yani Almanyada 2. ci dünya harbinden sonra şahıs diktatörlüğü yok ama devlet diktası var hem de tam manası ile. Almanya eyaletlere bölünmüş, her eyaletin parlamentosu ve başbakanı var, Federal başbakan daha çok dışişleri ile meşgul. Halka sevimli görünüyor, onlara işyeri açıyor, para kazanmalarını sağlıyor ve susturuyor.  Dikta'nın yeni ismi disiplin ve düzen.

Türkiye'de diktatörlük var diyen Almanlara bende yukarda yazdıklarımı sayıyorum, kusura bakmasınlar aval aval bakıp duruyorlar.


İzlenme: 1035
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR