DEMOKRASİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar hemen hemen dünyanın her yerinde okullarda okutulan demokrasi'nin açılımı,  çoğunluğun azınlığı yönetmesi şeklindedir, bundan başka birşey söylenmez.  Ancak bazı ülkelerde seçim sistemlerinde Anayasal düzenlemelerle bazen azınlıkta çoğunluğu yönetebiliyor. 

Kanunlara göre seçme hakkı olanlar seçimlerde oy kullanırlar.  Ama biz birçok şeyde ayırım yapıyoruz bu da gün gibi ortada. Belki hatırlayacak olanlarınız vardır 1960 lı yıllarda  Üniversite ve Lise mezunları Yedek Subay olarak askerliklerini yaparlardı.  Ülkemizde birçok kamu görevlerinde mutlaka eğitim derecesine bakılır. Bir İlkokul mezunu Vali veya Kaymakam olamaz. Bu bugün dahi geçerlidir.  Eğer yanılmıyorsam Başbakanda da en az lise mezunu olması şartı aranır. Merhum Ecevit lise mezunu idi ve Üniversite mezunu olmadığı için Cumhurbaşkanlığına aday bile olamadı.

O zaman demokrasi ile yönetilen ülkelerde okuma ve yazması olmayan veya eğitim derecesi çok düşük olan kişilerle, Üniversite  ve lise mezunları birçok yerde eşit tutulmuyor.
Seçimlerde neden tutuluyor? 
Halbuki eğitim derecesi ne olursa olsun herkes eşit olarak tüm yerel seçimlere katılsa ve yaşadıkları yer için karar verebilseler ama Genel Seçimlerde sadece lise ve Üniversite mezunları oy verebilse bir ayırımcılık olur mu?  Diğer kamudaki Üniversite ve altı eğitim ayırımından farkı ne olabilir?

 

Örneğin bir ilkokul veya lise mezunu Kaymakam veya Vali olmuyor, hemen hemen her yerde eğitim durumu dolayısı ile ayırım yapılıyor ve bu tamamen kanuni ve normal karşılanıyor, alışılmış.  Önemli kararlar verilen makamlara herzaman yüksek eğitim görmüş olan vatandaşlar alınıyor, seçimlerde de seçmen çok önemli karar/kararlar veriyor.  Ben hayatımda mesela hiç ilkokul mezunu bir Vali veya Kaymakam görmedim ve duymadım. Askerlikte demokrasi olmamasına rağmen orda da aynı. Bir er hatta astsubay bile subay orduevine girip yemek yiyemiyor. Demek eğitim bir fark yaratıyor.

 

O zaman bilhassa genel seçimler ile yerel seçimler arasında bu ayırım neden yapılmıyor?  Heryerde yapılıyor mahsur ne olabilir? Yerel seçimlerde lise mezunu dahil herkes oy verir ama dış ilişkileride içine alıp ülkeyi dünyada temsil edecek olan ve Hakimiyetin Kayıtsız Şartsız sahibi olacak olan Büyük Millet Meclisini Üniversite mezunlarının seçmesi daha doğru olmaz mı?

Batı medeniyetini örnek alamayız zira onlar realist biz ise romantik milletiz. Biz asprin bile icad edememişiz ve herşeyi onlardan almışız. Bunu bir ayırım olarak görmüyorum tam aksine onlara yetişmemiz için bizim eğitimli insanlarımızı önplana çıkarmamız ve mesuliyet vermemiz gerekir diye düşünüyorum.


İzlenme: 951
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR