Dayak

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar, bir insanın diğer bir insana veya canlı bir yaratığa acı vermek gayesi ile vurması çağdaş medeniyetlerde kesinlikle yasaktır ve ağır cezaları vardır. Bu cezalar verilmeden evvel ilk vurmaya başlayan şahıs mutlaka akıl sağlığı açısından tıbbi bir muayeneye sevkedilir. Karşılık veren şahısa ise hiçbir şey yapılmaz ve kendisini savunma denir. Bundan dolayıda Avrupa'da belki görenleriniz olmuştur insanlar bazen kafa kafaya gelirler ve hatta burunlarını birbirlerine değdirirler ve ''sen vur, başla'' diye söylenirler. Çünkü ilk vuran herzaman suçludur.

Bir insanın diğer bir insana veya başka bir canlıya acı vermek gayesi ile vurması hiçbir zaman ve hiçbir şekilde affedilemez. Basit kavgalarda ilk yumruğu vuran bayağı hatırı sayılır bir para cezası öder. Çünkü yaşayan başka bir canlıya acı vermek ve ona yumruk veya tekme atmak normal bir düşünce ve sağlıklı bir bireyin yapacağı iş değildir.  Medeniyet konuşarak ve bilgi yolu ile zekayı kullanarak hakaret etmeden münakaşa edebilme sanatıdır. Eğer sanat yumruk atmak olsaydı herhalde bugün Afrika'da Mau Maular dünyanın hakimi olurlardı.  Eğer donanımın yoksa ve cahilsen o zaman bunu kamufle edebilmek için tek kurtarıcın yumruk atmaktır.  Buna sebep olarakta sinirlerine hakim olamadığını söylerlerler ama doğru değildir çünkü sinirleri cahil kaldığı için kontrolden çıkmıştır.

Sinirlerini terbiye edememiş ve sinirlerinin esiri olan insanların kendilerini her açıdan eğitmeleri ve yontmaları gereklidir. 

 

Bizde bir siyasi parti tarafından uygun görülmüş ve halkın seçimine sunulmuş, sonrada halk tarafından kendilerini temsil etmek için dokunulmazlık zırhı altında Yüce Meclise gönderilmiş biri veya birilerinin yumruklaşması medeniyetten olduğunu iddia eden ve Avrupalı olmak için sıra bekleyen bir ülkeye hiç ama hiç yakışmadı.

(Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. Blaise Pascal)

Blaise Pascal, (1623 – 1662), Fransız Matematikçi, fizikçi ve düşünür. En bilinen temel eseri Düşünceler'dir. 16 yaşındayken konikler üzerine bir inceleme yazdı.  1642'de 18 yaşında iken vergi tahsildarı babasının işini kolaylaştıracak, dişliler ve tekerleklerden oluşan mekanik bir hesap makinesi tasarladı. Matematikle uğraşan babasıyla birlikte Paris Mersenne Akademisi'ne kabul edildi.


İzlenme: 863
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR