CUMHURBAŞKANLIĞI ÇOK ZOR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar son yerel seçimlerde de, daha önce yapılan genel seçimlerde de evvelden bu sütunlarda yazdığım tahminler olduğu gibi doğru çıktı. 

Şimdi önümüzde Ağustos ayında bir Cumhurbaşkanlığı seçimi var. 1983 yılında halk seçmişti, 2014 yılında yine halk seçecek.  Ancak muhtemelen Ağustos ayında birçok insan tatilde olacağı için katılım hayli az olabilir.

 

1983 Cumhurbaşkanı seçimlerini hatırlayanlar iyi bilirler büyük çoğunlukla Cumhurbaşkanı seçtiler ama hemen arkasından seçtikleri Cumhurbaşkanının tavsiye ettiği Başbakan adayı Turgut Sunalpi seçmediler. Yani halk gözü kapalı oy atmıyor, düşünüyor.

 

Şahsen Başbakan Erdoğan'ın, eğer adaylığını koyarsa Cumhurbaşkanı seçileceği hiç garanti değil. Eğer bu seçim Mecliste Milletvekilleri tarafından yapılsaydı elbette garanti olurdu ama halkın garanti seçeceği diye birşey yok.  Halkın bir kısmı büyük tesir altında kalıyor, kim ne derse inanıyor hiçbir bilgisi yok, bir kısmı ise ikiye bölünmüş, taraf olmuşlar. Tarafsız olup karar verecekler ise sessiz ve nerede kim olduklarını belli etmiyorlar ama neticeyi belirliyorlar.

Son seçimlerde İstanbul olsun, Ankara olsun oy değişimi ortaya çıktı. Kazanan parti büyük çoğunlukla kazanamadı Ankara'nın neticeleri Anayasa Mahkemesinde. Diğer yandan iç anadolu nüfusu çok kabarık değil, büyük değişiklikler yapacak güçte hiç değil.  Her seçimde en büyük güç İstanbul ve İstanbul'da oylar tek partiye fazla yoğunlaşmadı.
Cumhurbaşkanı seçiminde Güneydoğu oylarıda düşünülürse, bir CHP+BDP ve dışardan destek veren MHP hesaplanırsa en az halkın %51 miktarı çıkacaktır.

CHP'nin bir şekilde güneydoğuya yakınlaşması gerekiyor aksi halde orada tamamen silinmiş durumda. Cumhurbaşkanı seçimi bunu yeniden yaratmak için bir fırsat.

Hepsinden önemlisi Cumhurbaşkanlığına aday olacak kişilerin ülkede tanınması. Bir kadın Cumhurbaşkanı seçilmeside sürpriz olmaz.

Söylendiği gibi Cumhurbaşkanlığı çantada keklik hiç değil, kim aday olursa olsun çok çok zor kazanılacak bir seçim.

 


İzlenme: 1314
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR