CHP YİNE KAYBEDERSE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ​bu yazıyı seçimlerden çok önce yazmıştım, ​ CHP kaybederse diyorum çünkü İYİ Parti yeni kurulmuş bir siyasi parti, ilk sınavına çıkıyor ama CHP öyle değil.
CHP Cumhuriyet tarihimizde İsmet Paşa sonrası genç Ecevit'in bazı değişik sözleri ve uygulamaları ile biraz öne çıktı ama hemen sonra yeniden düştü ve uzun süre dipte kaldı. 
Son yıllarda CHP müthiş denecek kadar başarısız...
Tamamen tarafsız ve işin çekirdeği gözlenerek bir eleştiri isterseniz bana göre CHP'nin en önemli ve 1. Numaralı hatası yönetiminin eskimesi ve değişime kapalı olması. Bunu eski Genel Başkan İsmet İnönü zamanında da yaşadık, Deniz Baykal zamanında da. Şimdi de Kemal Kılıçdaroğlu zamanında aynen yaşıyoruz. 70 yaşında Genel Başkan olmamalı ​, 70 yaşında siyasetçide olmamalı. 
70 yaş emeklilik yaşıdır, gençlere yer açma yaşıdır aksi halde kim olursan ol kendi gençlerinin önünü kapatıyorsun demektir. Türk halkı bunu kaldırmaz, kaldırmıyor da görüyoruz zaten. 
Muharrem İnce Genel Başkanlığa adaylığını koydu ama parti içi demokrasi olmayışı nedeni ile kazanamadı. Kim koysa kazanamazdı.
Şimdi Milletvekili adaylarına bakıyorsunuz gençler ve bayanlar çok çok az... CHP'yi hep ihtiyar ​ erkekler mi​ yönetecek? 
35-40 yaşında bir Genel Başkan olması sanki yasak...
Bir de Atatürkçü geçinenlere bakıyorum Atatürk'ün bu Cumhuriyeti 41 yaşında kurduğunu unutmuşlar , ya da işlerine gelmiyor​. 
Kendi gençlerine hiç güvenmiyorlar...Ama gençlerden oy istiyorlar.
CHP ​yönetimi ​ her yenilgiden sonra "oylarımızı arttırdık" veya rakiplerimizin "oylarını azalttık" gibi sözler ederek koltukları bırakmadılar ve halkın bunu yuttuğunu sandılar, bu nedenle de uzun yıllardır seçim kazanamıyorlar. 
Bu da tabii İktidar Partisinin en büyük şansı...
Çok uzun yıllar yurtdışında görev yaptım, oradaki siyasi partilerle buradakileri kıyasladığımda hemen karşıma tabak gibi ilk çıkan genç-ihtiyar farkı oluyor. Batıda en önemli makamlar gençliğe güvenilip veriliyor sonra da belli bir süre sonra rotasyona giriyor.  Bizde ise tam tersi yaşlılara veriliyor ve adam oradan emekli oluyor.
15-20 yıl Belediye Başkanlığı, Parti Genel Başkanlığı, herhangi kamu kuruluşu başkanlığı yapmak, temelde değişim korkusu neticesidir. 
​Bu düşünce tarzı yani değişim korkusu bu devirde hiçbir zaman başarılı olamayacaktır... Nitekim son 40 yıldır hep gördük. En son Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlarının istifalarını yaşadık sonunda hem Ankara, hem İstanbul'u AKP kazandı...
Bugünde Türkiye büyük bir değişimi tartışıyor, değişim olmazsa gelişme olmayacağını CHP hala anlamış değil. 
Seçimi kaybedenler bile istifa edip yerlerini gençlere bırakmıyor, tam tersine oylarımızı arttırdık diye uyku politikasına yönelecekler.
Yerel seçimlerde bu durumda dibe vuracaklar, alıştıkları için yine uyanmayacaklar..
Cumhuriyet Halk Partisi hem Türkiye, hem kendine çok yazık ediyor...


İzlenme: 166
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR