Berlin'den Konuşmalar

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar birkaç gündür Berlin'deyim, geçen gün Alman  Milletvekili arkadaşım beni  Federal Parlamento kafeteryasına götürdü ve arkadaşları ile oturduk. Türk olduğumu duyunca hemen bazı meslekdaşlarıda geldi ve başladık birçok konuyu konuşmaya.  Almanların çoğu Türk Milletvekili ve Bakanları yakından tanıyor, bir şekilde Türkiye'de veya Almanya'da beraber olmuşlar.

Herşeyden önce gönül olarak Almanlar İsraile karşılar, herhalde bu hiç değişmeyecek. Yahudiler Almanlara, Almanlar Yahudilere ezeli ve belkide ebedi düşmanlar. Politik olarak dost görünüyorlar ama içlerinden neler söylüyorlar neler...Filistin konusunda Almanlar İsraili fazla suçlu bulmuyor ve bütün suçun Hamas'ta olduğunu iddia ediyorlar.  Batının en büyük suçu Haması bitirmemek o zaman Filistin sorun olmayacaktı, oraya saklanmış Hamas örgütü devamlı İsraili kışkırtıyor belkide İsrail ile birlikte çalışıyor, Filistin topraklarında gözleri olabilir diyorlar.

Türkiye'deki basının tek taraflı haber yaptığını, duygusal insanları gaza getirdiğinide ilave ediyorlar.

 

Genelde Arap ülkelerinden diktatörlükle yönetilmeyenlerin bazı dış ülkelerin yardımları ile örgüt kurduklarını El Kaide, IŞİD ve Hamas gibi ve bunlarla istediklerini elde edebileceklerini umduklarını söylüyorlar.

 

Diğer taraftan Filistinli çocuk ve kadınların ölmesine tüm Avrupa hatta dünya üzülüyor, bütün suçu Hamasa veriyorlar, hastane ve okul gibi yerleri kamuflaj olarak kullanan Hamas diyorlar ve Hamas içinde İsrail gizli servisi Mossada bilgi verenlerin çok olduğunu bildiklerini anlatıyorlar.  Yani açık ve net söyledikleri Hamas ve Filistin içinde İsraile bilgi aktaran, satan çok insan olduğu. 

 Bu insanların verilerine göre İsrail sanki eli ile koymuş gibi nokta atışı yapabiliyor.

 Amerika'nın da çeşitli casus uydularından bütün olayları çok yakından izlediği anlaşılıyor.

 Avrupa Birliği olarak veya Birleşmiş Milletlerde ses çıkartarak neden herhangi bir  müdahale yapmadıklarını sorduğumda ise bu konuda Jandarmanın Amerika olduğunu, hertürlü teknolojiyi kullanarak olayları çok yakından izlediklerini ancak son kararın Amerika Birleşik Devletlerinde olduğunu söylüyorlar.  Birleşmiş Milletlerde de Amerikanın veto hakkı bulunduğunu ilave ediyorlar.

Sonra hatırlatıyorlar Mısır bir tarihte kimseyi dinlemedi ve İsraile savaş açtı, sonra Amerikan uçakları İsrail bayrakları takıp hepsini bombaladı ve iş bitti. Ondan beri Mısır çok dikkatli ve İsrail ile anlaşmalar bile yaptı diyorlar.

 Bu işler politikadır, halk derinliğine inemez, şu an bile Filistine dost görünen ancak İsrail ile önemli miktarda ticaret yapan çok miktarda müslüman devleti olduğuda bir gerçek diyorlar.  Evet, acı ama gerçek...

 Uzun uzun konuşuldu Alman Milletvekilleri paylaşılması uygun olmayan ilk defa duyduğum bilgiler anlattılar. İnşallah bu ölümlü dünyada  insanların birbirlerini, ne için olursa olsun, öldürmeleri veya yaralamaları biran evvel son bulur


İzlenme: 924
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR