BELEDİYELER VE YOLLAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Marmaris'te yol tamiratları son 20 yıldır nerede ise yaz başlangıcına kadar hatta daha ileri tarihlere kadar devam ediyordu. Her seferinde bunun biraz daha erken başlayarak turizm sürecine sarkmamasını hep yazdık. Bu sene ilk defa yol tamirleri erken başladı ve birçoğu bitirildi bile. Yani demek isteyince oluyormuş. Marmaris uygun iklimi nedeni ile kışında yolların yapılabileceği bir yer, bunu yaz aylarına taşımak gerekmiyordu.

Nisan ayı Paskalya ve okul tatili ayı Avrupa'da birçok turist bu mevsimde inşaatlar nedeni ile başka yerlere kaydırılıyordu. Yabancı charter şirketleri bile Dalamana inşaatlar dolayısı ile gelmeye geç başlıyordu.

Şimdi yolların bir kısmı bitti bile ancak bu seferde yollara manialar yapıldı. Mania demekle maksadım yollar şişirildi arabalar hız yapmasınlar diye. Bu sistem artık çağdaş ülkelerde yok, hepsi radar kullanıyor.  Kırılması, sökülmesi imkansız olan radarlar sürat yapan plakayı anında merkeze iletiyor. Bu şekilde arabayı kullanan veya arabanın sahibi devlete katkıda bulunuyor.  Devlette herşeye zam yapacağına bu şekilde para kazanıyor, gelir temin ediyor.

Nedense teknolojiyi çok seviyoruz ama başta bir tereddüt var alışana kadar. Mobesa adı altında kameraları koyduk, izliyoruz ve herkesinde gördüğü gibi birçok kaza, cinayet gibi konuların çözülmesine bu Mobesalar yardımcı oluyor. Yolun şişirilmesinden çok daha ucuz olan bu radarlı kameralar bugün Avrupa'da en küçük ara sokaklarda bile var.

Bilhassa turistik bölgelerde bu gibi yolların şişirilmesi veya demir mania döşenmesi gibi gerçekten eski usul tatbik edileceğine kameralar ile sürat tespiti yapılsa ülkemizin ve bölgemizin dünyada çok ileri ülkeler gibi tanıtılmasına büyük faydası olacağı şüphesiz.   Ayrıca çok daha ucuz ve parasını çıkarıp kara geçirecek sistemler. 
Diğer yandan Belediyelerin trafik cezası kesme yetkileri olmadığı için yolları şişirme şeklini tercih ettikleride başka bir gerçek.


İzlenme: 947
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR