Beklenen Netice

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Cumhurbaşkanı seçimi yapıldı ve aylar evvelden beri yazdığım netice çıktı. 1.ci turda Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyetinin 12.ci Cumhurbaşkanlığına çoğunlukla seçildi.

 Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığını duyduğum an bu yaşta birinin, kim olursa olsun, seçim kazanamayacağını yazdığım ve söylediğim için bazı yakın dostlarımın sitemleri ile karşılaştım.  Seçim günü neticeler açıklanana kadar aynı iddiada bulundum. Yarın aynı seçim tekrar edilse yine aynı iddiada bulunurum.

Bu seçim sadece Recep Tayyip Erdoğan'ın başarısı değil tam tersine Muhalefet Partilerinin yenilgi serisine eklenen bir başarısızlığıdır.

 Nüfusunun büyük kısmının genç olduğu bir ülkede adaylarınızın büyük çoğunluğu genç olmak zorundadır.  

 Muhalefet partileri yine bir seçimi hemde ilk turda kaybettiler, bu şekilde rekorlar kitabına yazılacak duruma geldiler.  77 milyon içinden seçim kazanabilecek potansiyeli olan bir vatandaş bulunamıyorsa bu tamamen kendi eksikleridir.  Bu eksikleri ve görüş yanlışlıkları yeni değil, tam 11 seçimden beri değişmeden geliyor.  Hani bir veya iki seçim kaybedersiniz ama 11 seçim kaybedince el insaf denir.

Bir spor branşında olsa hem yöneticiler, hemde sporcular çoktan gitmişti  (maalesef bugün onlarda gitmiyor, Türkiye'de koltuğa oturan kalkamıyor) ama siyasi partide yenilen pehlivan güreşe doymaz usulü devam ediyor. 

Sevgili okurlar yaklaşık bir yıl evvelden yeniden söylüyorum 2015 yılında yapılacak Genel Seçimlerde bu yönetici kişilerle Muhalefet partileri yenilgiye seri halinde devam edeceklerdir.  İster inanın, ister inanmayın başka hiçbir şansları yok.

 Ülkede demokrasinin çalışması ve dengeleri tesis edilmesi açısından bu siyasi partilerin yöneticileri hemen gecikmeden istifa etmeli ve beklemeden yerlerine gençler getirilmelidir. Bu gençlerede baskı kurulmamalı ve serbest bırakılmalıdır. Her iki Anamuhalefet Partisininde komple yeni yönetime ihtiyacı vardır. 

 Türkiyede çok sayıda seçim kazanabilecek potansiyelde genç kişilik mevcut ancak bunları bulmak, çıkarmak ve motive etmekte ayrı bir sanat ve kabiliyet. İsim vermek istemem ama sayısız birçok diğerler varken 71 yaşında toplum önünde etkili konuşmalar yapmaya alışık olmayan  bir Ekmeleddin İhsanoğlu'nu çatı adayı diye tanıtmanın yanlış olduğunu herhalde yeni anlayabiliyoruz.

Yanlız Türkiye değil dünya değişiyor. Küçücük çocukların elinde Ipad koşturuyor ve kullanmasını biliyor. Sorduğunuz her soruya o elindeki küçük kutucuğa bakarak doğru cevaplar veriyor. Bu da iletişim çağında olduğumuzu ve herşeyin hızla değiştiğini gösteriyor. Bunu artık anlamalıyız.

10 taneTürk ve bir o kadar yabancı araştırma kurumu seçimlerden çok evvel tüm Türkiyeyi tarayarak Erdoğan'ın 1.ci turda seçimi kazanacağını bildiriyor. Bunların hepsi yalan mı söylüyor? Diğer yandan Muhalefet partileri çatı adayını açıklamadan evvel halk arasında araştırma yapıp hiçbir ismi öne çıkartmıyor ve kendi kafasına göre aday belirliyor.

Netice herzamanki gibi...

Artık kafaların değişme zamanı, gençlere daha fazla güven zamanı, yaşlıların birazda torunlarla oynama zamanı geldi de geçti bile...

 


İzlenme: 1340
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR