Bedelli Askerlik

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar çoğu insan Bedelli Askerlik istiyordu, çıktı şimdi eleştiriyorlar. Bankalar kredi verecek ve onbinlerce genç çalışacak ödeyecek, istemeyende askerlik yapacak.  Ben her fırsatta yazdım Türkiye için en doğrusu, en faydalısı Profesyonel Askerliktir.

Aynı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi. Askerlik yapmak istemeyen bedel ödeyecek, ama yapmak isteyende bu para ile profesyonel olarak askerliğini yapacak.
Bununla oldukça büyük bir istihdam alanı açılacak. 
 
Yoksa isteyen para verip yapmayacak, diğerleride para vermediği için yapacak. Bence bu yanlıştır. 
 
Askerlikte "gel tezkere" kelimesi baştan sona kadar yanlıştır. Tezkereyi bekleyenin askerlik performansı hiçbir zaman bir profesyonelin yarısı kadar bile olamaz. Bunu bütün dünya herkese ispat etmiştir.
 
Eskiden Amerikan Ordusuda bizim gibi herkesi mecburen askere alıyor, gitmeyene "asker kaçağı" diyerek cezalandırıyordu. Almanlarda aynı durumda idiler. Sonra baktılar ki doğru düşünmüyorlar. Amerika  Vietnam'da, Kore'de çok kötü tecrübeler yaşadı. Askerliği tamamen profesyonelliğe çevirdiler.  Onların bütçeleri buna müsaitti ve bedel olmaksızın askerliği sadece profesyonelliğe çevirdiler.  Bundan sonra eskiden daha fazla insan, askerliğe müracaat etti. Sınav yaparak şimdi alıyorlar, herkes asker olamıyor, istesede olamıyor.  Sigortası, emekliliği herşeyi var. Kimse tezkere beklemiyor, görev bekliyor.  Sorduğumda Amerikalı da, Alman da eskisinden en az %300 daha iyi performansı olan bir ordumuz oldu dediler. 
 
Türkiye'nin nüfusu genç, bu şekilde bedelli askerlik olsa ve diğerleride ücretli olarak askere sözleşme ile alınsa ordunun gücü çok artacaktır, bunda en ufak şüphem dahi yok. 
 
Bu bedel profesyonel erlerin maaşına yeter mi derseniz, o zaman benzine bir (1) kuruş zam yapsanız yeterde artar bile. Nasıl olsa benzin, elektrik, doğalgaz, alkol, tütün bunlardan ve diğerlerinden alınan vergiler değilmi Türkiye'yi zenginleştiren?  Türkiye genelinde kaç milyar litre günde petrol kullanıldığına bakın ve yine günde litreye 1 kuruş zam çok fazla bile gelir. 


İzlenme: 1027
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR