Batı Görüşü

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar bir süredir yurtdışındayım ve bir süre daha eski dostlarımla birlikte olacağım, bu nedenle yazılarıma ara verdim.  Fırsat buldukça aralıklı da olsa yazmaya gayret ediyorum.

 Son Gezi ve diğer sokak çatışmalarına gelince, batı basını gerçekten büyük önem veriyor ve herşeyi yerinde canlı olarak izliyor. En son geçen gün İstanbul'da bir CNN muhabirinin geçici dahi olsa tutuklanmasını ve itilip, kakılması olayını izledik batı dünyasında. Çağdaş medeniyet içindeki ülkeler bu tip olaylara hoşgörü ile bakmaz, bakmıyor. Fakat diğer taraftan aynı çağdaş batı medeniyeti ellerinde kırmızı komunist bayrakları olanlarıda desteklemiyor.  "Ne komunizmi kardeşim" diyor alay ederek, "siz nerde kalmışınız" diyor ve gülüyor. O zaman tüm olayların bir ciddiliği kalmıyor ve solcuların isyanı şeklinde görülüyor.

 Türk gençliği, veya Türk halkı sokağa çıkıp herhangi bir medeni tutum sergileyecekse ilk yapacağı şey sağ- sol fanatizmine yer vermemesidir aksi halde faydadan çok zararı olur.

 Batılıların görüşüne göre Türkiye 1980 de bölünmekten asker sayesinde kurtuldu ama şimdi hızla bölünmeye doğru kendi halkı tarafından yeniden itiliyor. Muhalefet partilerinin zayıflığı bölünmeyi dahada hızlandırıyor.   Bu muhalefetin yıllardır hiçbir seçimi kazanamamış olması, Milletvekillerinin zaman, zaman sokaklarda Polis araçlarının önüne yerlere yatmaları batıda hiç tutulmayan olaylar.

 Önümüzdeki Cumhurbaşkanı seçiminide batı fazla önemsemiyor çünkü Muhalefete güvenmiyor ve bu muhalefetin kendi içinden seçeceği adayının herhangi bir seçim kazanabileceğine fazla inanmıyor.  Dışardan ciddi halk araştırması ile tespit edilecek bir adayın seçilme olasılığını fazla görüyorlar ama bu araştırmanında yapılma zamanının geçtiğine inanıyorlar. Türkiye ile ilgilenip takip eden yabancıların düşüncesi böyle.

 Diğer yandan geçtiğimiz hafta New York'ta Amerikan Silahlı Kuvvetlerinin gözbebeği "West Point Academy" mezuniyet töreninde konuşma yapan Başkan Obama "Amerika Suriye'ye hiçbir askeri müdahale düşünmemektedir ve hertürlü askeri müdahalenin karşısındadır" dedi. Ayrıca Afganistan'dan askerlerini çekmeye başladığını, kısa süre içinde tamamen çekileceklerinide açıkça ifade etti.

Amerika'nın bundan sonra askeri müdahaleyi  sadece Amerikan vatandaşlarına yabancı ülkelerde yapılacak saldırılar nedeni ile olabileceğini açıkladı.

 Batı dünyası Türkiye'yi çok hassas olarak yakından en ince durumda izliyor ve canlı olarak halkına izletiyor.

 


İzlenme: 946
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR