BASTIRILMAMIŞ GENÇLİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 
 
 
 
 
 
Sevgili okurlar bundan yaklaşık 50 yıl önce gençlik bugünkü gibi hiç değildi. Çoğunun evinde kendi odası bile yoktu. İstanbul'da tramvayla okula gidip gelirlerdi. Evlerde genelde belki bir tane radyo olurdu, herkesin otomobili yoktu. Baba sesini yükselttiği zaman evdeki kedi bile masanın altına saklanırdı. Anne, baba'nın her dediğine katılır çocuklarına birlik ve beraberlik mesajı verirdi. Baba'ya cevap asla verilmezdi.  Baba yemeğe başlamadan hiç kimse başlayamazdı. Akşam hava karardıktan sonra eve gelinmezdi.
Suç oranı yaklaşık 10.000/1 di (onbin de bir).  Gençliğin çok büyük bir kısmı hayatlarında uyuşturucu madde görmemişti.  Hiperaktif diye bir hastalık yoktu. Kız ve erkek gizlice flört ederdi ama namuslu ve tertemiz olarak. 
Gençlik bastırılıyor dendi ANCAK bu gençlik;
*Röntgeni icad etti,
*Uçağı icad etti,
*Atom bombasını icad etti,
*Televizyonu,
*Radarı icad etti,
*Otomobili icad etti,
*Elektriği icad etti,
*Bilgisayarı icad etti,
*Telefonu icad etti,
*İnsan hayatı için çok önemli ilaçlar ve çeşitli organ nakilleri ile insan ömrünü uzattı.
Ve daha birçok şeyi bu bastırılmış denilen gençlik icad etti.
 
Bastırılmamış gençlik ne mi icad etti? Okula bile evden minibüslerle götürülüp getirilen  gençlik. Anne ve babaya kafa tutan, eve geliş ve çıkış saati belli olmayan, sıkıya geldiğinde hemen uydurma hastalıklara sığınan, ellerinde cep telefonları ile günde inanılmaz uzun süreler oynayan, mesaj çeken, özel odası ve belkide kendi bilgisayar ve televizyonu olan bu gençlik. Her beğenmediğine itiraz eden büyüğüne, küçüğüne saygı ve sevgisiz , Bayramları hatırlamayan, ölmüşlerinin mezarlarınının yerini dahi bilmeyen bu gençlik. Erkek ve kız arkadaşları ile diskolarda hatta bazı ahlaksızların parklarda bile her haltı yedikleri gençlik...
Suç oranını 100/1 gibi korkunç duruma sokan, uyuşturucu ticaretinin okul kapılarına düştüğü zamanın bastırılmamış hür gençliği. 
 
Hepsini bir tarafa bırakalım, şöyle bir düşünelim bir tarafta 50 yıl önceki bastırılmış gençlik, diğer tarafta bugünkü  bastırılmamış hür ve bağımsız gençlik.  
 
Ülkem için üzülmemek elimde değil , sözün bittiği yerdeyim. 


İzlenme: 1390
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR