BAŞKANLIK TAPUSU‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar geçen gün Ulusal bir yazılı basında İzmir Ticaret Odası Başkanı olan Zat-ı Muhterem'in 31 yıldır Başkan olduğunu ve yeniden 4 yıllığına seçilip 35 yıl ile rekor kıracağını okudum. 


Bizi batı medeniyetinden ayıran en önemli çekirdek faktörlerden biridir bu. Amerika'ya bakıyorsunuz 4 sene için seçilen dünyanın en güçlü makamına sahip olan Başkan sadece bir 4 sene daha seçilebiliyor. Ondan sonra adaylığını bile koyamıyor. Buna benzer o kadar çok örnek varki...Bizde ise süreye bakın lütfen 35 yıl...Vay babam vay...

75 milyonluk Türkiye gençleri yetiştiremiyor, kimse bu 35 yıllık Başkanın yaptığını yapamayacak demek!. O zaman bu kadar Üniversite neden? Başarılı imiş, tabii olacak. O koltuğa adaysa başarılı olmak zorunda. Başarılı oldu diye 35 yıl aynı koltukta oturmak gençliğe ve ülke geleceğine en büyük hakarettir.

AKP eğer yanılmıyorsam 65 yaş sınırı koydu tüzüklerine. 65 yaşını dolduran bir daha ön planda görev alamıyor, buna Bakanlar hatta Başbakanda dahil. Bence bu da yetmez. Koltuk yılları sınırlanmalıdır, aynı adam, aynı koltukta asla 35 yıl oturmamalı.
Bunu en iyi şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri yapar. Devamlı olarak alttan gelenlere yer açılır ve kimse 30 sene aynı makamda oturmaz. En başarılı Komutan bile zamanı gelişnce yerini gençlere bırakır. Fena mı olur?

Özel şirketlere bakalım, orada da çok benzeri yaşanıyor. Baba koltuktan kalkamıyor, çünkü uyuşturucu bağımlılığı gibi koltuğa yapışmış. Kalkarsa kendisinden sonra gelenlerin batıracağını, zarar ettireceğine kendisini inandırmış. En sonunda ikna olsun diye Onursal Başkan adı verilip gönderiliyor. Ya da kasetler çıkarılıyor.

Almanların çok eski bir Atasözü var, ''yaşamda yeri doldurulamayacak hiç kimse yoktur'' derler. İnsanlar fanidir ama Başkanlar değiller herhalde.
Asıl kabahat Başkanlık koltuğuna yapışanda değil, onu 30 küsur sene seçip gözleri ve akılları başka Başkan bulamayanlarda. Onlarında muhtemelen başka menfaatleri olabilir.

Demokrasi elbette çoğunluğun azınlığı yönetmesidir ama eğitimli, bilinçli toplumlar aynı insanı ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar 30 küsur sene aynı koltuğa seçmez. Çünkü yerine gelecek genç bir birey belkide çok daha başarılı olacaktır bunu bilemediği ve geriden gelen aynı toplumun yetiştirdiklerine saygısı olduğu için seçmez.

Bizde ise yakında belkide Başkanlık Tapusu verilir.
Buradan açık ve net olarak anlaşılan diplomalı eğitim düzeyimiz dahi henüz istenilen seviyede değil.


İzlenme: 1399
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR