BAŞBAKAN ERDOĞAN VE ALMANYA‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar bu günlerde Almanya'da büyük sayılacak tartışmalar devam ediyor. Başbakan Erdoğan 24 Mayıs tarihinde Köln şehrine gelip konuşma yapacakmı ?

Televizyonlar Alman Dışişleri Bakanını bile sorularla baskı altında tutuyor. Görsel ve yazılı Alman basınına bakarsanız Almanya Başbakan Erdoğanın gelip siyasi konuşma yapmasını istemiyor. Alman topraklarında başka ülkelerin siyaset yapmalarını istemiyor.  Diğer taraftan Köln'deki Türk-Alman derneği Başbakanın konuşma yapacağı salonu kiralamış ve ücretini ödemiş.  Almanya'nın hür ve demokrat bir ülke olduğu düşünülürse gelecek olan bir misafire yasak koymaması olağan.

Sadece önemle üzerinde durulan başka bir konu var ki , o da bu toplantıda Türklerin birbirleri ile kavga edebilir oldukları. İşte böyle birşeyi Almanya hiç istemiyor ve gerekli hertürlü tedbiri alıyor.  Büyük miktarda sivil polis nakledileceği belirtiliyor ve herhangi bir kavga durumunda derhal müdahale edilmesi garanti gibi.

Kanımca Türk kardeşlerimiz bu toplantıda hangi düşüncede olurlarsa olsunlar çok soğukkanlı olmalı ve en ufak bir kavgaya sebep olmamalılar.

Başbakan Erdoğan veya Türkiye ile ilgilenen Türkler 1.ci ve birazda 2.ci jenerasyondan kalanlar, 3.cü jenerasyon ismini bile telaffuz edemiyor dersem yanlış olmaz, onlar artık Almanlaşmış, Türkiye ile ilgileri kalmamış.  Ayrıca birde o kadar askerlik için para vereceğine hiç vermeyip Alman vatandaşlığını tercih ediyorlar. Almanyada askerlik mecburi değil, askere gitmemek değil, gitmek daha zor. Tam profesyonel askerlik var ve asker olmak çok çok zor, birçok sınavdan başarı ile çıkmak zorunluluğu var. Bu ve benzer birçok sebepten 3.cü jenerasyon Türk kökenlilerin büyük çoğunluğu doğdukları yeri yani Alman vatandaşlığını tercih ediyorlar ve askerlik yapmıyorlar.

Aydın çevreler son dakika bile olsa Başbakan Erdoğan'ın Almanya seyahatini iptal etmesini bekliyorlar. Alman halkıda Türkiye'de ki duruma üzgün, yasaklamalar ve Soma'da olanlar heryerde konu ediliyor ve Türkiye eleştiriliyor.  Bugünlerde Almanya'da bir referandum yapılsa hiç şüphesiz % 95 AB'ye alınmasın neticesi çıkması çok olağan.

Yanlız Türkiye ile ilgili değil halk bu çağda kavga, sürtüşme istemiyor anlaşma istiyor, ortak yol bulma aklı istiyor ve zeka'yı orda arıyor.


İzlenme: 1195
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR