AYIRIMCILIĞIN BU KADAR AÇIK OLANI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye Futbol Federasyonu belkide hiç düşünmeden büyük bir ayırımcılık yapıyor.  Kulüpleri cezalandırmak için maçlara erkekleri sokmuyor, sadece kadınlar ve 12 yaşına kadar erkek çocuklar velileri ile birlikte girebiliyor.  Bu Avrupa'da defalarca yazıldığı gibi çok büyük bir ayırımcılık. Erkekleri sokmayabilirsin, küfür ediyorlar diye iddia edebilirsin ancak yaşlı insanları veya engellileri neden ayırıyorsun? Bu ayırımcılığın aslında babası.

Diyelim 75 yaşında bir erkek maça gidecek ama gidemiyor. Öte yandan kızı ve torunu gidiyor. Bu nasıl bir kafadır?  Siz karar verin lütfen. veya engelli bir vatandaşımız mesela bir gazi gidemiyor.

Dedenizden, yaşlı babanızdan veya engelli vatandaşınızdan korkup maçlara girmelerini yasak ediyorsunuz.  Kadınlar küfür etmez diye onları maça sokuyor ama diğerlerinin küfür edeceğinden mi korkuyorsunuz?

Bu nasıl bir kafa yapısıdır, nasıl bir mantık ve nasıl bir insanlıktır?  75-80 yaşında bir adam bugün çağdaş ülkelerde heryere girer, çoğu yerlerde çoğunlukla para bile ödemez veya çok düşük ücret öder. Bizde ise maça girmelerini yasak ediyoruz.

Bunu okuyup görünce aklıma yıllar önce Amerika'nın Tenesee eyaletinde tuvaletlere asılan tabelalar geldi, ''Zenciler giremez'' yazıyordu ve ben orada yüksek sesle Amerikalılara ''benim ülkemde böyle ayırımıcılık olmamıştır'' demiştim ve utanıp tek kişi cevap verememişti.  Şimdi biz aynı duruma düştük.

 

Bu kafaların bir kere daha gözden geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum, gerekirse rektifiye yapılmalı çünkü dünyaya karşı ayıp oluyor, son derece küçük düşüyoruz.


İzlenme: 922
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR