AYAĞA KALKMAK SAYGI MIDIR?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar, bu konuda geçen yıl Frankfurt kentinde Lions Kulüp'te bir konuşma yapmıştım. Konuşmama başlarken ilk söyle​diğim cümle "Ben çocukken babamız yemeğe başlamadan biz başlayamazdık" ​ ​ Ş​imdi öyle mi?​ ... ​, olmuştu.​

Bir anımı sizlerle paylaşmak isterim. Yıllar önce Alman Federal Meclise genç bir Yeşiller Partisi üyesi seçilmiş ve ilk toplantıya üzerine bluejeans ve ayağına beyaz spor ayakkabısı ​ ve kravatsız  gelmişti.  Meclis Başkanı ​dünyaca ​ meşhur Genetik hocası Prof. Dr. Rita Süssmuth idi. 

O zamanlar Türkiye'de de türban kavgası sürüyordu.

​Bu Milletvekilini ​ Bayan Süssmutha gösterdiler ve o da kürsüden "bu kıyafetle Meclise gelmeniz yanlıştır, lütfen çıkın ve uygun şekilde üstünüzü değiştirip geliniz" demişti.

Bu genç kişi Yeşiller Partisinden, daha sonraları Federal Almanya Dışişleri Bakanı olacak olan Joschka Fischer idi.

Fischer kalktı ve ​Mecliste oturduğu yerden ​ Prof. Dr. Süssmuth'a bir daha unutamayacağı ​ bir konuşma yaptı. Smokinglere veya pahalı kumaşlardan yapılmış takım elbiselerin ve yine çok pahalı kösele ayakkabıların içinde kendilerini saklayan ne kadar çok sahtekar ve dolandırıcı olduğunu anlatmıştı. Çıkıp üzerini değiştirmeyeceğini söyledi. ​ Bu genç Milletvekili sonradan Federal Almanya'ya Dışişleri Bakanı oldu.

Daha sonra Almanya'da sınıfa öğretmen girerken ayağa kalkmak usulü kaldırıldı.​

Nasıl Milli Marş dinlerken saygı duruşunda durulur "hazırolda" durulmaz ise. Çünkü hazırol tamamen askeri bir şekildir, sivillerle alakası yoktur. Örneğin kadınlar hazırol bilmezler. İslam dininde Hz. Muhammed'in ismi geçtiğinde sağ elinizi kalbinizin üzerine koyduğunuz gibi Milli Marş okunurken de ellerini kalplerinin üzerine koyan çok Millet var. Bu bir sivil saygı şeklidir ve doğrudur.

Ayağa kalkmak bir saygı şekli midir? Olabilir de, olmayabilir de. Kanunen Cumhurbaşkanına, Ambulansa, İtfaiye'ye ve Cenaze'ye yol vermek zorundasınız. Ama mesela Avrupa Birliğinde Başbakan ve Cumhurbaşkanı hiçbir zaman resmi arabaları ile bir yerden başka yere gitmezler. Ya helikopterle giderler, ya da camları çok koyu renk, normal vatandaş plakalı gizli araba ile giderler. Aksi halde Cumhurbaşkanı resmi otomobili trafikte sıkışıklıktan durabilir, kendini belli eder ve halk konuşmak derdini anlatmak ister.​

Sokaklarda Alman, Fransız, İtalyan ve diğer Bayraklı, resmi plakalı, Polisler eskortunda Başbakan veya Cumhurbaşkanı arabası hiç göremezsiniz.  Kısa mesafelere hep gizli değişik sivil arabalarla ve plakalarla giderler.  Uzaklara ise helikopter veya uçakla.

Avrupa'da Cadde veya sokakları Başbakan veya Cumhurbaşkanı geçecek diye veya diğer herhangi bir nedenle kapatmak için mahkeme kararı gerekir. Bunu da hiçbir mahkeme yapmaz.  Cadde ve sokaklar halka hizmet için yapılmıştır ve bu hizmeti kapatmakla halka tazminat hakkı doğar.

Yani bizdeki gibi evvelden herkesin duyacağı şekilde bildirilmeden  aniden elektrik kesilmeleri olamaz yoksa boş vermezler, elektrik idaresini hemen mahkemeye verip hem tazminat talep eder, hem de başındakilerin cezalandırılmalarını sağlar hukukçular.

Mühim olan kalpten saygı duymaktır, şekilcilikle dalkavukluk yapmanın bir saygı ifadesi olduğuna inanmıyorum.

Bazı yerlerde ise uyuklayanları uyandırmak gayesi ile yapılır...

 


İzlenme: 267
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR