AVRUPA'DA TÜRK SERVETİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar yaklaşık bir yıl kadar önce Avrupa Merkez Bankası sadece Avrupa'da yaşayan Türklerin Avrupa Bankalarındaki servetinin Türkiye'nin toplam borcunu iki defa ödeyecek miktarda olduğunu televizyon ve gazetelerde söylemişti.

Bu durumda Türkiye'nin neden başka ülkelerin kredi kurumlarından yüksek faizle para aradığı düşünülecek bir durum.
Yabancılara verilecek faizin belki de yarısı ile devlet garantisi altında çıkarılacak Euro hisse senetleri ile kendi işçimizden bu parayı borç alamaz mıyız?
Para garanti ister, garanti olmayan heryerden kaçar... Bu dünyanın her yerinde aynıdır, bunu bilmek için ekonomist olmakta gerekmez. 
Bu sütunlarda bir süre önce yazmıştım bir Alman Bankası şube yöneticisi "bu sıralar Türkler çok büyük miktarda  para getiriyor" demişti.  Yani yalnız işçilerin değil diğer Türklerde son 6-8 ay içersinde Türkiye'den büyük miktar para getirdiler Avrupa Bankalarına. Bu paralar bile Türkiye'ye dönse sorun çözülür...
Siyasilerin hemen hergün televizyonda heyecanlı ve zaman zaman sert konuşmaları para sahiplerini huzursuz edip paranın yurtdışına gitmesine sebep olmuştur. Bu şekilde çok büyük miktar dövizin Türkiye'den yurtdışına gitmiş olabileceği garanti gibi. 
Biz ise tutturmuşuz yabancı sermaye kaçtı diye... Halbuki kendi insanımızı hiç düşünmüyoruz.
Türkiye büyük bir borç batağında, yakında ödemesi gereken yüklü bir para var.  Diğer yandan para basarak TL sının kıymeti düşürüldü. Yalnız dolara karşı değil tüm diğer kuvvetli para birimlerine karşı.
4.30 TL olan Euro bugün 7.20 TL nerede ise % 100 artış. Bu artış petrole indiği an herşey artacak ve cep yakmaya başlayacak.
Hükümet bu enflasyonun petrole yansımasını geciktiriyor ama ne kadar zaman başarılı olacak...Çok uzun süreceğini tahmin etmiyorum, seçimlere kadar belki...
Euro ve Dolar nasıl yükseldi ise Ülke'de herşeyin fiyatı da hemen hemen aynı miktar yükselmesi kaçınılmazdır...
Ülke menfaatleri için para alınacak en iyi yer yine Yurtdışında çalışan İşçi ordumuzdur. Devlet garantisi altında makul bir faiz ile istenilen para kendi vatandaşlarımızdan bulunabilir.


İzlenme: 212
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • EN NEŞELİ SOKAK

    23 Nisan kutlamalarının Marmaris’teki belki de Türkiye’deki en renkli adreslerinden biri