AMERİKA'DAN İZLENİMLER‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar bir süreden beri Amerika Birleşik Devletlerindeyim bazı eyalet emniyet teşkilatlarının "alınan dersler" adı altında yapılan toplantılarına katılıyorum. 

Bana çok ilginç gelen konulardan bir tanesini sizinle paylaşayım. Bir Pazar günü Şerif özel arabası ve ailesi ile balık tutmaya giderken mavi lambaları yanıp sönen bir resmi polis arabasına rastlıyor. Arabanın plakasını alıyor ve ilk mesaiye gitti gün bu aracın belirttiği saatlerde hangi görevde olduğunu araştırıyor. Araç sadece devriye görevinde başka özel bir görevi yok. Mavi ışıklar ise sadece acil durumda kullanılıyor. İki Polis memuru araçta gereksiz mavi ışık yakmaktan meslekten ihraç isteği ile üst makamlara gönderiliyor. Tek celsede ihraç ediliyorlar. 
Sebep olarak gereksiz acil mavi ışık yakmanın halkı aldattığı ve gerektiği zaman inanç kaybına sebep olacağı belirtiliyor.
 
Ben bundan 8-9 ay evvel Marmaris'te hem siren, hem de mavi ışıklarla giden bir Ambulansı takip etmiştim. Gökovaya kadar gitti orada dondurmacıya yakın lambaları ve sireni kapattı gitti oturup dondurma yedi. Şimdi bu Ambulansa kim yol verir? 
Bir de işin bu yönünü düşünelim.
 
Amerika'da yapılanın çok doğru olduğunu zaten toplantıda bulunan herkes onayladı. İnsanlar kendilerine tanınan bazı imkanların insanlık için olduğunu ve bunları kendi keyifleri için kullanmalarının yasak olduğunu iyi bilmeliler. 
 
Yukarda yazmış olduğum konuda Şerif duyarlı davranıyor ve tesadüf ettiği aracı araştırıyor ama onun dışında hemen hemen bütün hukukçular, basın üyeleri Amerika'da gördükleri siren ve mavi ışıkları yanan polis veya ambulans olsun araçların plakalarını alıp hemen gerekli yerlere bildirirler.  Halkın aldatılmasına müsaade etmezler, bu nedenle de siren sesi duyan derhal yol verir kaldırıma çıkma zorunda kalsa bile.


İzlenme: 1228
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR