Amerika

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili öyle yazılar okuyorumki, ağlanacak halimize gülüyorum. Herkes bilgiç kesilmiş belki bir defa hayatlarında gittikleri Amerika'nın herşeyini biliyor sanırsınız.  Aslında hiçbir şeyini bilmiyorlar zaten Amerika'nın süpergüç olmasıda bundan.

Tam 37 yıl  Nato'da Amerikan Devletine hizmet ettim çok şeyler gördüm, duydum ve yaşadım.  Herşeyden önce şunu kesinlikle söyleyeyim Amerika, Kore, Vietnam, Körfez, Irak, Libya, Afganistan savaşlarının hepsinden istediğini almıştır.  Amerika'nın ne istediğini, ne için bu savaşlara girdiğini bilmedikleri için birçok aklı evvel Amerika'nın bu savaşları kaybettiğini iddia eder.  Kendi yaşadıkları İl veya İlçelerde 21.ci asırda elektrik kesintilerini bile önleyememiş olanlar Amerikayı bildiklerini sanarlar.

Falkland adasında Arjantin ile İngiltere arasındaki sorundan hiç bahsetmezler veya Panama'da Cumhurbaşkanı Noriega'nın sarayına girilip nasıl alıp Amerika'ya götürüldüğünü ve yargılanıp hapse atıldığından bahsetmezler.  Körfez harbinde olanlardanda söz etmezler. Bu yazarların çoğunda Amerika kıskançlığı vardır. Neden Amerika bu kadar güçlü? Buna dayanamazlar, kızarlar ve gücünü azalttıklarını hayal ederek yalanlar uydururlar.  Buna kıskançlık tepkisi diyoruz.

Amerika'nın bir savaşa girmesi veya askeri bir operasyon yapması sadece Başkan'ın elinde değildir. En az 100 kişi daha evvel bunu inceleyecek, karar verecek ondan sonra Başkan kendi karar vermiş gibi açıklayacaktır.  Bugün Amerika isterse Irak'ta taş taş üstüne bırakmaz, elindeki teknoloji herşeyi yapmaya yeterlidir.

Sizlerinde gördüğünüz ve anlayacağınız gibi Amerikan uzmanları durumu tetkik ediyorlar, belkide altyapıyı kuruyorlar,  inceleyip hertürlü varsayımı dikkate aldıktan sonra A-B-C planları çıkararak kendi amirlerine verecekler, o da inceledikten sonra Genelkurmay Başkanı ile görüşüp Başkana sunulacaktır.

Başkan'da kararı açıklayacaktır.

Bütün bunlar yapılırken para hesabınında yapılması en önemli kısımlarından biridir. Bunun için bir para ayrılacak ve sonra bu para Irak petrol fiyatlarında yapılacak artışla geri alınacaktır, veya başka şekilde. Amerikalı uzmanlar bunların hepsini hazırlayacaklar Başkan ondan sonra her iş bittikten sonra kararı görecek ve açıklayacaktır.

Birçok kişi Amerika'nın bir savaşa girmesini veya askeri operasyon yapmasını bakkal dükkanı gibi Başkan'ın iki dudağının arasında olduğunu sanıyor ama değildir. Amerika Başkanının mesleği avukatlıktır askerlik değildir. Onun için işi uzmanlar inceleyecek, artıları ve eksileri dökülecek ondan sonra kendi görüşleri belirtilecek ve Genelkurmay Başkanı kendi kararını açıklayarak Başkana götürecektir.

Amerika isterse çok kısa zamanda IŞİD filan kalmaz ama istemezse ve başka menfaatleri varsa işi yayıp uzatabilir, bu menfaatlerinin ne olduğunuda size söylemez.  Ortadoğu,  İncirlik, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirliklerinde bulunan Amerikan Hava üsleri tarafından zaten kıskıvrak çevrilmiş durumda.  Yer istihbaratı çalışmaya başladığı an ve istemesi halinde uyduları kapatıp Amerikan Hava Kuvvetleri devreye girebilecektir.   


İzlenme: 858
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR