ALMANYA'DA TÜRKİYE

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

ALMANYA'DA TÜRKİYE

 
Sevgili okurlar Almanya mı Türkiye'nin ilçesi yoksa Türkiye mi Almanya'nın ilçesi ?  Dünyanın en büyük süpermarketlerinden biri olan REWE'de çekilmiş resmi gönderiyorum Türkçe yazılmış. Sorduğumda en çok satılan yiyeceklerden olduğunu söyledi mağaza sorumlusu. 
Yaklaşık 3 milyon Türk diyemiyorum, Türk asıllı kişiler Almanyaya Türkiye'den bira bile ithal ettiriyor. Türk birasını bulmak hiç zor değil. En üzücü olay bu kişilerin Türk vatandaşlığından çıkmaları. 
Asimilasyon veya İntegrasyon,  sorun bu. Almanlar Asimilasyon istediler yani ilerdeki jenerasyonların Alman olmaları ve Türklükle alakası olmamaları. Aynı eski Polonyalı maden işçilerinin torunları gibi.  Türkiye 2002 yılına kadar ne istediğini bilmiyordu ama daha sonra Başbakan Erdoğan Almanya'ya geldiğinde  konuşmalarında sadece  İntegrasyon istedi, yani olduğu gibi kabul etme ama Almanlaştırılmamak.  Almanlar buna çok kızdılar, kuru sıkı tehditler bile savurdular.  Maalesef Türkiye'nin Avrupayı sadece turist gözü ile gören ve tanıyan bazı yöneticilerinin çıkardıkları tarihi hata olan bazı kanunlarla bugün Türkler yavaş yavaş Almanlaşıyorlar.  Gençler bilhassa askerlik ve bedel yüzünden Alman vatandaşlığına geçiyor.  Üç kuruş para alacağız diye Almanya'da doğup büyümüş olan çocukları Anavatanlarından uzaklaştırmak.  Bu  zamanın Başbakanı Erdoğan'ın söylediklerine tamamen ters. 
Gerçekten anlamakta büyük zorluk çekiyorum, tüm çağdaş ülkeler profesyonel askerliğe döndüler, biz onların otomobillerini, cep telefonlarını satın alıp kullanıyoruz ama akıllarını bedava alıp kullanamıyoruz.   Zorla hiçbir şeyin doğru yapılacağına bugün çağdaş medeniyetlerde inanan kalmadı. Türkiye maalesef hala inanıyor. Zaten kadınları ve zayıfları döverek veya zorla istediğini yaptırabilmek aklı ve zekası yeterli olmayanların işi değil midir?  
Kuvvet asla adale ve yumruklarda değildir, sadece beyindedir.
 
Bunu okulların girişine yazmalıki çocuklarımız artık kafayı çalıştırmayı ve zekayı kullanmayı öğrensinler. Amerikayı kimin keşfettiği veya Fatih'in gemileri bir gecede dağları nasıl aşırdığı hayallerini bir kenara bırakmak zamanı çoktan geçmiştir. 
 
Toplam yaklaşık 5 milyon yurtdışında yaşayan hertürlü meslekten insanımızla İsrail'den sonra dünyanın en geniş ülkesiyiz ama hala bu gücü kullanamayıp birbirimizle çekişiyoruz. 
 
İnanılması gerçekten çok güç...


İzlenme: 1483
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR