Almanya

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar Almanları çok iyi tanırım, uzun yıllar Batı Almanya'da görev yaptım ve Almanya'nın çok kötü ve fakir zamanlarını yaşadım.  1 Amerikan dolarının 4 Alman Markı olduğu zamanları iyi bilirim. En güzel evlerin Amerikan onbaşıları tarafından kiralandığınıda iyi bilirim. Bu Almanlar yılmadılar, harpte enkaza dönmüş olan memleketlerini imar ettiler, bilinçli olarak çalıştılar, işyerlerinde Alman malı dendiği zaman kalitenin en üstüne çıktılar.

  Zamanla Alman Markı yükseldi ve öyle zaman oldu 1 Dolar 3 Mark oldu ve sonra 2 Marka düştü. Almanlar zenginleşmeye başladılar. Yaz aylarında 1 hafta 10 gün tatile çıkabilen Almanlar 3 hafta tatil yapmaya başladılar. Yeni otomobiller yaptılar, bütün dünyaya sattılar.

 İkiye bölünmüş ve annenin, kızını görmek için bir yıla yakın süre izin beklediği ülkelerinin diğer yarısını tekrar almak için çabaladılar. Ben biliyorum Doğu Almanya sınırlarına otomatik silahlar yerleştirilmiş ve kaçan biri olursa otomatik olarak vuruyordu. 1990 yılında bir ara Rusya krize girdi ve Batı Almanya Rusya'ya 5 Milyar dolar peşin diğer 5 Milyar iki yıl içinde ödenmek üzere Doğu Almanyayı satın aldı ve ülkesini birleştirdi. O sırada Doğu Alman Başkanı Alman eşi ile birlikte Şili'ye kaçtı ve Almanlar gözyumdu.  Doğu Almanya'da 20 milyon nüfus vardı ve bunların tamamının finanzmanı Batı Almanya'da idi. Kucaklarına bir ülke oturtulmuş tüm masrafları Batı Almanlara aitti. Bütün emeklilere, kendilerine emekli primi ödememiş olmalarına rağmen emekli maaşları ödendi. Fabrikalar işyerleri özelleştirildi.  Almanya birleşti ve bugün dünyanın en güçlü ülkelerinden biri oldu.

 Halen Almanya'da 11 milyon lisanslı futbolcu var ayrıca 400.000 Milli maç oynanacak ölçülerde futbol sahaları var, bu stadların çoğunluğu ormanların içindedir.  Ve bu Almanya geçen akşam 5 defa Dünya Şampiyonmu olan Brezilyayı Brezilyada 7-1 yeniyor ve finale kalıyor. Birde sakat olup kafileye dahil edilmeyen bir oyuncuları var İlkay Gündoğan, Dortmund'da oynuyor eğer o da olsaydı herhalde 10-1 olurdu.

 Almanya dünyada hiçbir ülkeye benzemeyen bir hırs ve yapıya sahip. Almanya'nın her yanında sabahları saat 06.00 dediğinizde sokaklar ve trafik doludur. Alman bereketin sabah erken kalkmakta olduğuna inanır ve erkenden işine gider.

 Bugün Amerika olmasa hiç şüphesiz dünyada süper güç olabilecek kabiliyette.

 Pazar akşamı Cumhurbaşkanı ve Başbakan bütün randevularını iptal ederek birlikte Brezilyaya maça gidiyorlar, Dünya şampiyonu olur veya olmaz o başka iş ama şurası gerçek Amerika olmasa Rusya, Çin filan değil tek süper güç Almanya olurdu.


İzlenme: 1407
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR