ALMANYA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar, Almanya dendiği zaman gerçekten çok dikkatle ve akıllıca bakmak lazım. Bunlar tüm ülkelerinde taş taş üstünde kalmamış, her evden en az bir ceset çıkmışken, ülkeleri ortadan ikiye bölünmüşken çok kısa zamanda herşeyi toparladılar, bölünen ülkelerinide komunistlerden satın aldılar. Şimdi Avrupa Birliğinin Patronları.

 

Fransa sallanıyor ekonomi hiç iyi değil. Başkan Hollande Türkiye'ye bile geldi iş alabilmek ümidi ile. Fransız tanıdıklarımdan Fransanın ekonomisinin ne kadar zayıf durumda olduğunu hep duyuyoruz.  Avrupa Birliğini sırtına taşıyan Almanya.

 

Türkiyeyi de Avrupa Birliğine alacak olan yine Almanya. Bugün tamam deseler kimse karşı çıkamaz.  Ama demiyor ve demeyecek. Geçen gün gelen Alman Cumhurbaşkanı basın önünde Cumhurbaşkanına sorduğu sorularla Alman halkının düşüncelerini çok açık ve net olarak açıkladı.  Adamın Cumhurbaşkanı olmadan evvel Papaz oluşu veya Başbakan Merkel'in bir Papaz'ın kızı oluşu hiçbir şey değiştirmez.

 

 

Bir yabancı Cumhurbaşkanı misafir geldiği Türkiye'de böyle konuşuyorsa herşeyden evvel durup nedenini düşünmeliyiz.  Unutmamalıyız ki Almanya Türkiye'nin hem ithalat, hem de ihracatta ayrıca Turizmde de 1.numaralı ticari ortağıdır ama Türkiye Almanya'nın ticari listesinde ise 10 cu sırada. Her eleştiriye üstelik dost bir ülke Cumhurbaşkanı tarafından yapılana düşünmeden anında reaksiyon göstermek, acaba doğru mudur? 

 Üstelik eski Türk atasözü ''dost acı söyler'' der.

 

Biz çok ağır kararlar alıyoruz, hedefe odaklanmak yerine işin kolayına kaçıp toptan yasaklar koyuyoruz. En basiti maçlara seyirci yasağı. 100 kişi küfür etti veya para attı diye 49.900 kişiye maça gitmeyi yasak ediyoruz. Veya birkaç kişi küfür etti diye Twitter veya Youtube'a yasak koyuyoruz. Yani suçlu ile suçsuzu ayıramıyoruz.  Buna verdiğim sadece 2 örnek, bunun gibi daha birçok şeye aynı reaksiyonu gösteriyoruz.  Suçu işleyeni bulmak istemiyoruz toptan ceza veriyoruz. Buna gösterilen reaksiyona ise kızıyoruz.

 

Hepsini bir tarafa koyun halkın 1 numaralı güven duyması gereken bankalar bile "anne kızlık soyadı" diyerek bazı insanların olmayan şeyi var gibi göstermesine çanak tutmasına, yalan beyan vermesini kabul etmesine bile devlet göz yumuyor.

 

Türk devleti istese Twitter veya Youtube'da küfür edeni bulamaz mı? Bal gibi bulur, Twitter ile ilişkisi olan bir vatandaşı bulur ve işi bitirir aynı şekilde Youtube ile de yapar. Ama yapmıyor toptan yasak ediyor.  İşin kolayına kaçıyor.

 

Devletlerin yapamayacağı çok şey şahsi dostluklarla yapılabilir. Bunu tam manası ile eskiden de anlamamıştı, şimdide anlamış değil Türk siyaseti.

 

Sevgili okurlar bu yazıyı okuduğunuz zaman uzun bir süre için yurtdışında olacağım. Avrupa ve Amerika'ya gideceğim. Bazı toplantılara katılacağım, eski dostlara uğrayacağım herhalde Haziran ortası veya sonu gibi yeniden döneriz inşallah. Bu arada fırsat buldukça oradaki düşünce ve olayları sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Hoşçakalınız...


İzlenme: 1001
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR