ALMANYA GENEL SEÇİMLERİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar 22 Eylül'de Federal Almanya'da Parlamento seçimleri var. Dün akşam tüm Alman halkı Televizyonların önünde halen Başbakan olan Bayan Angela Merkel ile Sosyal Demokratların Başbakan adayı Bay Peer Steinbrück'ün sorulara verdikleri cevapları dinlediler.

Medeniyete bakınız ki, 2 bayan ve 2 erkek gazeteci yaşları hiçbirinin 45 üzerinde değil, karşılarına geçmiş ve önlerinde saat, 40 dakika birine, diğer 40 dakika diğerine sorular sordular.  En ufak bir ağız dalaşı olmadan, kibarlık bozulmadan. Gıpta ile izledim.

Her iki liderde seçilirlerse ne yapacaklarını, neleri değiştirebileceklerini halka anlattılar ve sonunda 90 saniye süre ile halka kendi mesajlarını verdiler.

Bir ara reportaj yapan gazetecinin Suriye'ye müdahale edecekmisiniz sorusuna her iki Politikacıda çok kesin ve düşünmeden ''hayır'' dediler. Başbakan Merkel çok yakında Rusya'da G20 toplantısı olduğunu ve orada hem Rus, hem Çin'li liderlerle bu konuyu mutlaka konuşacaklarını ifade etti.

Bugün Avrupa ve Amerikan halkının çok büyük çoğunluğu Suriye'ye müdahale etmek istemiyor, diplomatik yollar ile çözüm istiyor. Dışardan yapılacak askeri bir müdahale ile değiştirilecek rejimin, içerden yapılacak askeri bir darbe ile farkı olmadığını ifade ediyorlar ve hepsi içerden kendi ordusu tarafından yapılacak müdahalenin daha doğru olacağını söylüyor.

Sevgili okuyucular iki Alman lider öyle konular konuşuyorlarki, bu konular Türkiye'de konu değil daha belki 50 yıl ister konu olması için. Bir tanesi ihtiyarlık bakım sigortası primleri. İnsanlar yaşlanıp hastalanınca çocuklarına mühtaç olmamaları için uzmanların çalıştığı bakım evleri yapılıyor. Bunlar için çalışacak uzman kişilere ihtiyaç var ve bunların masraflarının tartışması yapılıyor. Bunlar bizdeki huzurevleri değil, bir şekilde yaşlılar için hastaneler veya uzmanlar tarafından evde bakımları.

Emekli maaşlarından tutun, Yunanistana verilen paralar bile konu oldu ancak bir kişi lüzumsuz tek bir kelime dahi etmeden medenice canlı program bitti, el sıkışıp güleryüzle gittiler.

Darısı bizim başımıza.


İzlenme: 934
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR