Almanlar ve Türkler

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar Türkiye dışında yaşayan en kalabalık insanlar sizlerinde bildiğiniz gibi Almanya'daki Türkler. Yaklaşık 3 milyon Türk veya Türk asıllı insan bu ülkede yaşıyor.

 

        İki gündür Almanya'dayım ve Alman dostlarla görüşüyorum. İstisnasız hepsi, Üniversite mezunu veya Ortaokul mezunu olsun hepsi Almanya hatta Avrupa'da yaşayan Türklerden Türkiye'nin elini çekmesini istiyor. Türkiye karışmasa bu insanlar çok daha kolay ve çabuk uyum sağlayacak ve bizlerden biri olacaklar ancak Türkiye ve her gittiklerinde oradaki arkadaş ve aileleri bu insanları caydırıyor diyorlar.

Bu konuda Eylül'deki Genel seçimlerde eğer Bayan Merkel yeniden kazanırsa çok sert bazı tedbirler ve kanunların beklediğide söyleniyor. Şurası tartışılmaz bir gerçekki Alman halkı Türkiye'yi Avrupa Birliğine istemiyor. Bir araştırma yapılsa belki %70 üzerinde bir netice çıkacağı kesin. Bunu bilen siyasi partiler onun için fazla üzerinde durmuyorlar.  Ancak Bayan Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar'ın seçimi kazanacağına kesin gözü ile bakılıyor, zira muhalif Sosyal Demokrat Başbakan adayı 67 yaşında ve Almanların bu yaşta birini seçmeleri imkansız görünüyor. Hristiyan Demokratlarda Avrupa'da yaşayan Türkler konusunda çok kesin ve belirleyici kararlar alacakları biliniyor.

Bugünkü teknoloji çok ileri, araştırma kurumları çok kesin neticeler çıkarıyor ve bu neticeler hemen hemen her ülkede fazla şaşmıyor. Karizmatik bir Muhalefet Başkanı çok acele olarak bulunmadığı sürece Almanya'da iktidarı değiştirmek hemen hemen imkansız.

Şunuda unutmamak lazım Almanya Türkiye'nin dünyadaki en büyük ithalat ve ihracat yaptığı ülke.


İzlenme: 1013
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR