ALKOL FİYATLARI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 Sevgili okurlar geçen gün büyük bir alışveriş merkezinde Berlin civarında önünden geçerken bir teneke 1/2 litre Bira fiyatının 0.35 Cent olarak gördüm. İnanamadım ve sorduğumda aynı fiyatı söylediler yani Türk parası ile yaklaşık 1,--TL (bir). Türkiye'de ki fiyatı ise aynı miktar bira 4.75 TL büyük alışveriş merkezlerinde, bakkallarda ise 6,--TL ye gidebiliyor.  Burda fark % 600. 

Almanya'da 0.35 Cente satılan biradan birayı yapanda satanda kar ediyor. Türkiyede ise tamamı vergi. Sonra Hükumet parayı nerden buluyor diye biraları içip konuşuyorlar. 
 
Bütün bunları kenara bırakalım, bira ve diğer alkollü içki fiyatları bu kadar arttı da içen azaldı mı? Asla azalmadı belki çoğaldı.
 
Benzin, Mazot, Doğalgaz, Elektrik, sigara aynı. Düşünebiliyormusunuz hükumetin bunlardan sadece günde aldığı vergileri?  Pekiyi bunların kullanımı azaldımı? Asla tam tersine çoğaldı.
 
Bütün bunları görmez devamlı eleştiri yaparız, asıl eleştiriyi kendimize yapmamız gerekmez mi? Parayı veren biziz.
Şöyle bir hesap edelim ve biraz olsun psikolojik düşünelim. Bir insanın bir yılda içtiği sigara, içki, kullandığı, benzin ve elektrik parasını almağa kalksalar herkes itiraz eder ama ufak ufak alınca kimse itiraz etmiyor ve ödüyor. Bu da bir şekilde zamanın vergi toplama usulü. 
Ufak ufak...Ürkütmeden...
 
Şöyle bir bakın aylık cep telefonu, ev telefonu, elektrik, doğalgaz, benzin, sigara ve alkol bunlardan hepsi gerekmiyor ama mutlaka her evde en az birkaç tanesi kullanılıyor ve düşünün vergileri. 
Bu vergiler eskiden yoktu veya çok azdı. Şimdi paranın kaynağını buldular ve azar azar alıyorlar, alan memnun, veren memnun. 
 
Almanya'da birçok benzin istasyonu tabela koymuş "fiyatların %53 devlete ödenen vergidir".
Yarıdan fazlası vergi, bizde çok daha fazlası. 
 
Muhalefetin işi gerçekten zor, bu durumda falso bulup üzerine gidip iktidarı zayıflatmak, sanki imkansız gibi çünkü para ve güç iktidarda.  Ancak birgün Anadolu ve sahillerin beğendiği konuşmasını bilen biri çıkar ve iktidara ortak olur. 
Zor ama Belki...
Ufuk'ta ise hiçbir şey görünmüyor...


İzlenme: 1083
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR