AB ve TÜRKİYE‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili okurlar burda her fırsatta açık ve net yazdım, birkaç yıldır yazıyorum, yeni değil.  AB Türkiye'yi birliğe almayacak, hemde son olaylardan sonra alacağı varsa almayacak.  Bunu yıllardır söylüyorlar, en son İngiltere Başbakanı Cameron geçen gün "Türkiye ancak 3000 yılında AB ye belki girer" dedi. Bunu gizli değil tüm dünya televizyonları anahaberde verdi. 

Almazsa almasın diyebilirsiniz ama durum bazılarının gördüğü veya tahmin ettiği gibi değil. Türkiye'nin gelir ve gideri var, her aile gibi Türkiye'de bir bütçe ile geçimini sürdürüyor. Bugün AB Türkiye'nin ithalat ve ihracatında 1. Numarada yani dünyada en büyük ticareti AB ile yapıyoruz.

Para olmazsa petrolü nasıl alacağız? Araplar bedava verirler mi?

Diğer yandan Rusya ile aramız bozuk, İsrail derseniz öyle.  Onlara satamıyoruz, turist olarakta gelmeyi kestiler.

Kiminle, hangi ülke ile ithalat/ihracat yapacaksınız?

Ben hatırlarım 70 li yıllarda petrol yoktu Türkiye'de, petrol alacak para yoktu ve karne ile benzin veriliyordu. O zamanda Nato'da idik ve o zaman da dünyada 5 büyük vardı. Kimse yüzümüze bakmadı.

Zamanın Başbakanı merhum Bülent Ecevit Almanya'da işçilere hitap ediyor ve 70 cente mühtacız para gönderin diyordu.

Türkiye AB ye girmez veya ilişkilerini yaralarsa kiminle ticaret yapıp geçimini sağlayacak? Bu çok ciddi bir konu olup ülkenin geleceğini doğrudan ilgilendirir.

Alman Başbakanı Merkel'in sık sık Türkiye'ye gelmesi Almanyayı muhacir akınından kurtarıp yeniden seçilmek içindir ve bunda da başarılı olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanı ikidebir "dünya 5 ten büyüktür" diyor ama yanlış görüyor dünyayı yöneten bu 5 ülkenin liderliğidir. ABD, İngiltere, Fransa, Rusya bunlar 2.ci dünya harbi galipleridir, birde dünyanın en kalabalık ve güçlü ekonomisi Çin ile birlikte 5 büyük ülkeyi adlandırırlar. Almanya bile sesini çıkarmadan yerinde oturur.

O zaman AB ye ve Rusya'ya bizde vize koysak ya, onlar bize koydu ve kaldırmıyor, battı balık yan gider derlerdi eskiler.


İzlenme: 1142
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR