AB Ehliyetleri

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar çok ilginç bir durumla karşılaştım, sizinle paylaşıyorum. Geçen hafta Federal Almanya'dan bir email aldım. 19.01.2013 tarihinden itibaren Alman otomobil ehliyetleri ile 48 beygir gücüne kadar Motosikletlerin tüm AB ülkelerinde kullanılabileceği yazıyordu. Bu ehliyetler Türkiye'de belli bir süre geçerli, merak ettim motosiklet kullanılabilir mi diye ve sordum, hiçbir yerden bir cevap alamadım.
      Önce Marmaris sürücü kursunu aradım, bilmediklerini ve Emniyet Müdürlüğü Trafik Bölgeyi aramamı tavsiye ettiler. Orayı aradım bu sefer Muğla Emniyet Müdürlüğü Trafik şubesini aramamı söylediler. Orayıda aradım, oradan da durumu iyi bilmediklerini ve Ankara Emniyet Genel Müdürlüğünü aramamı tavsiye ettiler. 
      Kimse kusura bakmasın şahsımıda fazla ilgilendirmediği için üzerinde durmadım. Aslında bu durum Avukatları daha fazla ilgilendirmesi lazım, onların araştırması doğru olacağını düşünüyorum. Yurtdışından tatile gelen bir Türk veya Alman otomobil ehliyeti ile 48 beygir gücüne kadar motosiklet kullanırsa ne olacak? 
     Ankara bazı bilgileri yaymakta ya gecikiyor, ya da dikkat çekmiyor. Mesela yabancı uyruklu Türklere verilen nüfus kağıtları. Bunu bilmeyen o kadar çok devlet kurumu varki, insan hayretler içinde kalıyor. Bazı Noterler bile bilmiyor ben şahit oldum.
      Türkiye ile çifte vatandaşlığı kabul etmeyen başta Almanya Türk vatandaşlığından çıkılması mecburiyeti koymuş. Bunun içinde Türkiye'de oturup yaşayabilmesi veya çalışması için Türk devleti bu kişilere özel bir nüfus kağıdı veriyor. Bu nüfus kağıdı ile bizlerin nüfus kağıdı tamamen aynı, hiç farkı yok. Sadece seçimlerde oy kullanamıyorlar, bunun dışında tüm haklardan faydalanıyor.
 Ama bunu bilen çok az.
     Kamu'yu da bazı kanun ve yürürlüğe sokulan kurallarla ilgili bilgilendirmekte büyük fayda var.


İzlenme: 947
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR