25 GÜN BEDELLİ ASKERLİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

 

Sevgili Okurlar, yeni çıkacak kanunda Aralık 1993 tarihinden önce doğmuş olan erkekler 15.000,--TL ödeyecekler ve 25 gün askerlik yapacaklar.  Yurtdışında en az 3 yıl sigortalı çalışmış olan erkekler ise 2000,--Euro ödeyecekler ve hiç askerlik yapmayacaklar veya uzaktan (online) askerlik yapacaklar.

Şimdi bunda size göre bir adalet ve eşitlik var mı?

Yurtdışı ile yurtiçi neden bu kadar farklı? Oradaki de Türk vatandaşı, buradaki de. Buradaki bir de 25 gün askerlik yapacak. Avrupa'da çalışan yapmayacak...

Bu 25 gün neyin nesidir? Milyonla kişi bu işe katılacaktır o zaman bunları 25 gün kışlada neden yedirip, içirip, giydirip masraf ediyoruz. Elektriği, suyu ile... Onlara da masraf ettiriyoruz alınan para yetmezmiş gibi...

Türkiye'nin büyük borçları var, bizde petrol çıkmıyor, doğalgaz çıkmıyor, fazla birşey ürettiğimiz yok.

25 günde mi askerliği öğrenecekler?  Daha evvel 28 gün Burdur'da yapanları tanıyorum rütbeleri bile unutmuşlar çünkü ilgi yok. İlgi olmayıp saat ve günleri sayınca aklında kalan bir hiç'tir.

Zaman kaybı ve gereksiz masraf...

Profesyonel askerlik bugün artık batı dünyasında en akılcı sistem olarak tatbik ediliyor.

Alırsınız bedeli ve o para ile Profesyonel Ordu kurulur, onların maaşları ödenir.

Bedelli askerliğin çıkışını belki bilirsiniz. 1981 de Almanya Dışişleri Bakanı o zaman Devlet Başkanı olan Kenan Evren'e gelir ve "biz yılda ücretli 30 gün yıllık izin veririz, sizde askerlik yapacak olanlara ücretsiz 2 hafta daha vereceğiz, bu zaman içinde işlerinin başına dönmüş olacaklar. Bunun dışında uzatan Türklerin oturma ve çalışma müsaadelerini iptal edeceğiz, karar verilmiştir" der.  Bunun üzerine Ankara'da hemen Güvenlik Konseyi acilen toplanır ve Bedelli Askerlik kanunu ile 45 gün askerlik başlatılır.

O zamandan beri de bedelli askerlik aralıklarla bugüne kadar devam eder.

Yani bu bedelli askerlik işini biz zorlandığımız için yapmışız, Almanlar bastırmasa kimsenin aklından geçmezdi, nitekim önceleri 1,5 yıl olarak yapıyordu gurbetçiler.

Bedelli askerlik kötü birşey değil, tam tersine Devlete hatırı sayılır bir gelir. Parası olmayanda Banka kredisi ile çok rahat bedelli askerlik yapabilir ama en önemlisi eşitlik, adalet ve abartılmaması.

25 gün askerlik yapmanın masraftan başka hiçbir faydası olmayacağına inanıyorum.


İzlenme: 625
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR