ZAMLAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar çok basit bir örnek vereceğim, hemen karşıda Yunanistanın Rodos adasında benzin 1.70 Euro. Avrupanın başkenti Almanya'da benzin 1.45 Euro.

Türkiyede benzin ise 7,--TL yani yaklaşık 1,--Euro. Arada biri ile 0.70, diğeri ile 0.45 Cent fark var. Yani Türkçesi ile Rodos'ta benzin 12.41 TL, Almanya'da ise 10.05 TL. Arada oldukça fark var.

Şimdiye kadar bizim benzin AB den hiçbir zaman daha ucuz olmamıştı, şimdi bu iş nasıl oluyor? 

Hükumet ÖTV ile ayar yapıyor ama cepten yiyor, yakında kanımca bu şekilde devam edemez, mutlaka patlayacaktır.

Görünüşe göre kriz yok çünkü krizin babası var ve yolda yavaş yavaş geliyor...

Ağır ağır, acıtmadan bir bakacaksınız ki olmuş... Şu anda bile herşey ülkede yukarı doğru kıpırdıyor. Dövizin bu derece fırlaması herhalde diğer herşeyi ucuzlatacak değil.

Daha evvelde yazdım, bazı ekonomi uzmanları herhalde dalga geçiyor ve dövizin fırlamasına Amerika'nın sebep olduğunu yazıyor. Kesinlikle doğru olduğuna inanmıyorum.  Amerika Euro, Frank, Sterlingi TL sına karşı çıkaracak güçte hiçbir zaman olmadı, bugün de değil.

Dövizin fırlaması tamamen TL basılmasındandır.  TL basıldıkça çoğalır ve kıymet yitirir, yanlız dolara karşı değil diğer tüm güçlü paralara karşı ve öyle oldu.

Bu birazda Türkiye'nin kaderi. Rahmetli Ecevit zamanında 70 Cente mühtaç olduğumuz zamanları unutmayalım. Türkiye'de Petrol çıkmıyor, Doğalgaz çıkmıyor, bunları ithal etmek zorundayız. Nüfus büyüyor, herkese 3-4 çocuk tavsiye ediyoruz.  Çok büyük meblağlar ödüyoruz petrole.  Karşığında ihracat ithalatı karşılamıyor ve hep ziyandayız.

İş yanlız üretmek değildir, ürettiğinizi satmak daha önemlidir. Satamazsanız üretseniz ne olacak?

Tasarruf elbette çok önemli, bugün istenilse devlet kendi içinde dış borcun yarısı kadar bütçede tasarruf yapılabilir ve kimse bundan rahatsız olmaz ama yinede ithalatımız o kadar çokki karşılamaz.

Şahsen Katar'ın hediye ettiği uçağı da normal karşılıyorum. Amerika yıllardır askeri yardım çerçevesinde yardımlar, bağışlar yaptı kimse sesini çıkarmadı.  Bir zamanlar askerin giydiği ve Churchill, Roosvelt diye adlandırılan postallar bile hediye/bağış idi.  Şimdi birden bir uçak için milliyetçilik aklımıza geldi...

 


İzlenme: 132
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • EN NEŞELİ SOKAK

    23 Nisan kutlamalarının Marmaris’teki belki de Türkiye’deki en renkli adreslerinden biri