ZAMLAR VE DEĞİŞİM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

​Sevgili okurlar Türk siyasi tarihine bakarsanız ve eğer yaşınızda müsaitse göreceğiniz ilk ve en önemli şey enflasyonların dolayısı ile zamların hükümetleri değiştirmesi olacaktır.  Zam veya enflasyon dediğiniz zaman insanların cebine giriyor ve parasını eksiltiyorsunuz, çoluk çocuğundan kesiliyor onun için insanlar bu durumda siyaset ve parti gözetmemişlerdir.

En son Cumhurbaşkanı Sezer'in Başbakan Ecevite Anayasa kitapçığını atmasından sonra yükselen döviz ve arkasından koalisyon Hükümetinin seçimi kaybetmesi gibi.

İnsanların cebindeki para onların ve aillerinin yaşam kaynağıdır, bunun eksilmesi çok büyük önem arzeder ve siyasetin üstündedir.

Bugün Türkiye’ye baktığınızda herşeye zam gelmekte, Petrol başta Mazot'un inanılmaz şekilde yükselmesi tüm piyasaya zam getirmiştir çünkü hemen herşey Mazot ile taşınmaktadır. Bu şekilde devam ederse Türk insanı bayağı zora girecek olduğu kesin görünüyor.

Bir taraftan Suriyelilere 30 Milyar Dolar harcandığı sözleri ortada uçuşurken halkın cebindeki paranın enflasyon ve zamlardan erimesi büyük etki etmektedir.

Bana göre Türk insanı önce kendini ve ailesinin karnını doyuracak ondan sonra Suriyeliyi, Zarrap veya diğerlerini düşünecek.

Nereye bakarsanız bakın inanılmaz boyutlarda zamlar gelmiş veya geliyor. Kime sorarsanız en az %22 bir enflasyon olduğu konuşuluyor. Geçen yıl bu zaman 3.15 olan Amerikan Doları şu anda 3.86 yani tam bir yıl içinde en az 71 kuruş artmış. Bu zamana göre çok büyük bir artış ve bunu gören elinde ne varsa zam yapıp kendini diğer zamlara karşı korumak istiyor. 

Pazara çıkın bakın herşey zamlı, ev sahipleri kontrat bitimlerini bekliyorlar zam yapmak için. Zam yapmayan veya yapmayacak olan yok gibi değil, yok.

Bu zamlar bir taraftan yapılırken insanların ve emeklilerin maaşları ceplerinde eriyor.

Çok açık ve net olarak son 1 yıllık erime %22 yani 100 lirası olan kişinin cebindeki para 78 lira olmuş durumda.

Bu durumda Avrupa Birliğine nasıl gireceğiz?

Hesap ortada ve bu hiç normal bir durum değil.

Hakkımızda hayırlısı olması dileği ile...  


İzlenme: 723
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR