YÜZER OTELLER ÇAĞI‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanların yönetiminde olan AIDA isimli yolcu gemilerinin 11-12 cisi AIDAprima ilk seferine çıktı. 300 metre boyunda, 36 metre eninde, 18 katlı ve ilk balta burun.

AIDA gemilerinin diğer gemilerden farklılığı herşey dahil olması, bahşiş dahi fiyata dahil. Yer bulabilenler hiç düşünmeden tercih ediyorlar. Diğer gemilerde, bahşiş ve benzer birçok ek masraflar çıkıyor ve gezi bittiğinde ve hesap yaptıklarında tahminlerinin üzerinde ödeme yaptıklarını anlıyorlar. AIDA gemilerinin hepsinde yemeklerde Bira, kırmızı ve beyaz şarap tamamen serbest ücrete tabi değil.

Bütün Avrupa herşey dahil seçiyor, çünkü aksi halde kazıklandığına inanıyor.

AIDA personelini genelde Filipin ve Tayland'dan alıyor, hepsi kendi ülkelerinde otelcilik okumuşlar. Bütün garsonlar, otel personeli Filipinlerden sezonluk olarak alınıyor.  Gemilerde her bölümün başında sorumlu bir Alman var. 

AIDA'larda en alt katta bir de hastane var. En az 2 uzman doktor ve 4 uzman hemşire görev yapıyor.

Modern çağın turizmi bu yüzer otellerle yapılıyor ve inanılmaz hızla çoğalıyor. Avrupa'da hatta Amerika'da bile turizm denince akla bu gemiler geliyor. Hepsinde muhteşem bir tiyatro veya konser salonu denilebilen yer var ve günler hiç boş geçmiyor.  Her gün hemen hemen başka bir yerdesiniz.

Ayrıca çocuklar için kindergarden ve uzman bakıcılar herzaman hazır.

Tahminen en fazla iki veya üç seneye kalmaz turistik otellerin müşteri sayılarında büyük düşüş yaşanacak çünkü bu gemilerden inanamayacağınız kadar çok imal ediliyor. Almanya'nın Rostock limanı, Japonya'nın bazı limanlarında, Amerika ve İngiltere'de büyük bir hızla büyük gemiler yüzer otel olarak yapılıyor.

Hertürlü fırtına ve dalga boyları hesaplanarak yapılan bu gemilerin en büyük özelliği tarifeli sefer yapmaları. Hiçbir hava şartında gecikme yaşamıyorlar ve dünya yüzünde yaşanmış en ağır hava şartlarına göre inşa ediliyorlar.

Denizi kirletmek diye bir durumu söz konusu bile değil. Gemide arıtma tesisi var, denizin altında kalan yaklaşık ortalama 10 metre de

kirli sular içme suyu olana kadar arıtılıp öyle denize bırakılıyor ve devamlı kontrol altında.  Her Avrupa ülkesi limanı nerede ise bu gemilerin limanlarına yanaşması için yalvarıyorlar.


İzlenme: 783
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR